"Снабдителните компании са касиер на енергийната система. С либерализацията на пазара снабдителните дружества постепенно ще започнат да прехвърлят събирането на паричните потоци към енергийните търговци. С останалите разпределителни компании имаме относително еднакъв процент на събираемост, съответно и на несъбрани вземания. Регулаторът обаче не взима предвид тези несъбрани вземания в образуването на цената".
Това заяви Тодор Матев, директор "Продажби на дребно" на ЧЕЗ Електро България АД по време на провеждащата се в Интер Експо Център Конференция "Превенция на проблемните плащания в ютилити сектора", организирана от Новините Груп.
Сериозен проблем има с повишаването на енергийната ефективност при уязвимите групи. Те са хората, които най-малко могат да инвестират в такава ефективност.
По отношение на тях държавата трябва да бъде по-активна.
Превенцията на проблемните плащания в сектора минава през редица мерки. За нас най-важно е напомнянето за дължима сума. Средномесечно правим 100 хил. напомняния. За сравнение - прекъсванията на доставките, които правим са десет пъти по-малко. Не изключваме извънсъдебно споразумение, цедиране на вземания и в краен случай принудително събиране.
Към клиентите си имаме индивидуален подход. Управляваме добри жалбите - важното е клиентът да е активен. Може да не е платил, но е обжалвалъ, тъй като примерно се съмнява в стойностите във фактурата, посочи още Матев.