Преразходът на електрическа енергия по Черноморието се дължи и на непочистените клапи, въздуховоди, решетки и други елементи на инсталациите на голямата част от хотелите и заведенията по морето. А също и на търговски, обществени, административни и индустриални сгради и производства, смятат от Българската асоциация на фирмите за хигиена на вентилационните инсталации, цитирани от Burgasinfo.com.
Дебитът на въздуха се намалява до 30%, което води до по-голям разход на енергия за достигане на проектните параметри за температура, влажност и скорост на въздуха.
За намаляване на загубите на енергия и повишаване на енергийната ефективност модерното строителство е ориентирано към така наречените уплътнени сгради, т.е. без инфилтрация, възможен най-малък брой или без отваряеми прозорци. В следствие на това единственият източник на пресен въздух за човека е чрез вентилационната инсталация. За да се използва топлината на изходящия въздух, се използва все по-голям процент рециклиран въздух. По този начин не само частици от външния въздух могат да преминат през филтрите, но също и замърсяванията от строителните материали, влакна, килими, бои, от хора: мъртви кожни клетки, вируси, бактерии, косми и т.н. Всичко заедно може драстични да влоши качеството на въздуха в помещението. Концентрацията на опасни частици е най-висока в топлообменниците, оросителните камери и въздуховодите.
Неспазването на изискванията при проектиране, монтаж, експлоатация и неправилната поддръжка на инсталациите води до влошаване на качеството на въздуха, който се подава в помещенията.
Натрупванията от кондензирали мазнини по елементите на изходящите вентилационни инсталации на търговски кухни са предпоставка за възникване на пожари, а на всичко отгоре и качват разхите за електроенергия, припомнят още специалистите.
Чистият въздух е ключът към здравословния живот на хората, прекарващи от 70 до 90% от живота си в затворени помещения. Човешкият организъм се нуждае ежедневно от: 1 кг храна, 2 литра вода и от 15,000 литра въздух, посочват от Българската асоциация на фирмите за хигиена на вентилационните инсталации.
Изпълнителният орган по здраве и безопасност във Великобритания (HSE) например описва главните симптоми свързани със Синдрома на болната сграда (SBS) като суха и дразнеща кожа, обриви, главоболие, летаргия, раздразнителност или слаба концентрация, изсъхване и дразнене на очите, дразнене на гърлото, запушен и течащ нос. Тези симптоми се проявяват с нарастваща честота или степен, когато човек прекарва времето си в определена сграда. Важно е да се отбележи, че симптомите намаляват чувствително или изчезват напълно при прекарване на определено време извън сградата (от няколко часа до няколко дни), което показва, че тези оплаквания са свързани със престоя в сградата. В Обединеното кралство 55% от персонала в такъв тип сгради имат посочените симптоми.
Информацията, че у нас вентилационните системи на обществени сгради, училища, хотели, болници и бизнес паркове са потънали в прах и сеят неподозирани зарази, защото не се почистват, предизвика огромен интерес. А също и информациите, че опасни пожари дебнат на летища и в ресторанти заради занемарени вентилационни системи.
Логичен е въпросът кой и как контролира качеството на въздуха в обстествените сгради.
Според българското законодателство контролът на общественото здраве е поверен на служителите на РИОКОЗ.
Инспекторите могат да проверяват състоянието на публичните сгради и са задължени да предоставят на медиите исканата информация по този много важен въпрос.
У нас поддържането на чистотата на вентилационните системи е уредено в следните документи и текстове: Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и
безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване.
Чл. 21. Работните места и работното оборудване, включително вентилационните системи, се почистват редовно в съответствие с хигиенните и технологични изисквания.
Раздел IV, Вентилация на работните места в помещенията
Чл. 127. (1) При използване на климатична или на вентилационна инсталация не се допуска работещите да бъдат подложени на вредни въздушни течения.
(2) Отлагания и замърсявания, които създават непосредствена опасност за здравето на работещите, незабавно се отстраняват.
Наредба №-209 от от22/2004 за правилата и нормите за пожарна и аварийна безопасност на обектите в експлоатация
Чл. 53 Вентилационните инсталации ,огнезащитни устройства и въздуховоди се поддържат в изправно състояние ,осигуряващо пожарната им безопасност.
Тези важни за здравето ни въпроси са намерили нормативното си решение в приетите от Техническия комитет за вентилация на сгради ТС-156 към Европейския комитет по стандартизация, стандарти, във връзка с Директивата за енергийната ефективност (Directive 2002/91 EC Energy performance of building - EPBD). В тези документи се определят критериите за чистота и хигиена, начините за измерване на количеството замърсявания, както и периодиката на инспекция и почистване на вентилационните инсталации.
От РИОКОЗ-Бургас обаче обясниха, че подобни проверки в хотели и заведения по морето не са правени, тъй като през летния сезон се набляга на проверки, свързани с хигиената в кухните и приготвянето на храната.