Цената на токът за големите предприятия може да се увеличи с до 10%. За малките обаче увеличението на електроенергията може да излезе двойно по-скъпо с до 20 на сто. Това заяви Антон Петров, който е председател на Българската асоциация на металургичната индустрия, както и член на Управителния съвет на Българската стопанска камара (БСК).
Той очаква скокът да бъде в тези рамки на основа на проекта на Наредба за намаляване на тежестта, свързана с разходите за енергия от възобновяеми енергийни източници. Идеята беше документът да ограничи ефекта от двойното увеличени на такса "задължение към обществото" за стопанските потребители.
"От наредбата се очакваше облекчаване на енергоинтензивните индустрии от състоянието в което се намираме. България е последната в Европа, която изготвя някакъв план за облекчаване на енергоинтензивните индустрии. В момента тя се използва като спасителен пояс за увеличаване или намаляване на шока, който ще бъде предизвикан от това ненормално шоково поскъпване на таксата "отговорност към обществото" от 1 юли", казва Петров, цитиран от БНР.
По думите на експерта очакванията са били наредбата да доведе намаляване на сметките на големите дружества с между 5% и 8%, а не да ги увеличи.
Междувременно от Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българска стопанска камара и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България заявиха, че ще поискат оставката на енергийния министър Теменужка Петкова и на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), в случай че не бъдат отчетени исканията им в сектора на енергетиката и в частност при определяне на цените на електроенергията.
Това обявиха в писмо до премиера на страната Бойко Борисов от страна на трите най-големи работодателски организации, подкрепени и от други браншовици. В него те заявяват още, че ще искат прокуратурата да провери как са подписани дъгосрочните договори за изкупуване на електроенергия от двете американси централи.