Снимка: Econ.bg
Възможно е електричеството, произвеждано от АЕЦ „Белене", да е по-скъпо от договорените през 2006 г. между 3.6 и 3.7 евроцента за киловатчас. Това съобщи по време на пресконференция днес Лин Рубоу - директор на отдел „Бизнес развитие" в WorleyParsons Europe Energy Services - компанията, която е архитект-инженер на втората атомна електроцентрала у нас. Той обаче не уточни с колко точно енергията, произвеждана от АЕЦ "Белене", ще е по-скъпа.
Това колко ще струва токът, зависи от инфлацията в Европа и България. Цената ще се определи и от това каква точно инфлация ще бъде взета предвид при подписването на договора между НЕК, стратегическия инвеститор RWE и главния изпълнител - „Атомстройекспорт". Това обясни от своя страна Джурица Танкосич - старши вицепрезидент на WorleyParsons Corporation. Той прогнозира, че договорът между трите страни ще бъде подписан до три месеца.
В рамките на днешното събитие Рубоу обясни, че ако цената на електричеството, произвеждано от АЕЦ „Белене", е по-висока от 3.7 евроцента за киловатчас, това може би ще оскъпи строителството на централата с 40-50%.
Компанията WorleyParsons се занимава с архитектурната част на проекта за изграждане на втора атомна централа в България. В тази връзка Танкосич обясни, че българското правителство през 2002 г. е взело правилното решение да приложи най-доброто от руските, европейските и американските технологии.
Руснаците, в лицето на „Атомстройекспорт", отговарят за ядрената част на централата, както и за част от турбината й. Европейците, представяни от компаниите „Арева" и „Сименс", отговарят за известна част от важните за сигурността системи, както и за част от системите за вентилация и отопление. От своя страна американците, в лицето на WorleyParsons, се занимават с контрола на проекта, както и с някои въпроси и аспекти, свързани с инженеринга, обясни Танкосич.
България трябва да осигури финансиране на проекта „Белене" колкото е възможно по-бързо, обясни още експертът. Той се аргументира с факта, че ако страната ни успее да изплати в скоро време
залегналите в договора около 3.8 млрд. евро, това ще гарантира, че проектът няма да се оскъпи.
Бяха посочени три възможни начина за набиране на финансиране. Първо: Ускоряване на дяловото финансиране от страна на RWE. Второ: Вземане на заем от Русия. Трето: Засилване на сътрудничеството с
банката, ангажирана със структурирането на проекта - BNP Paribas.
Бъдещето пред проекта „АЕЦ „Белене" е добро. Причините за това са две: изборът на RWE за стратегически инвеститор в него, както и нестихващият интерес на чуждестранни компании. Това обясни още Джурица Танкосич. Той добави, че за момента по-важните дейности по проекта вървят по график.