Според вицепремиера Томислав Дончев може да се мисли за прецизиране на текстовете на Закона за приватизация, защото законодателството дава възможност за "разнопосочно тълкуване на забранителния списък на дружествата за приватизиция".
От правна гледна точка процедурата по продажбата на дипломатическия клуб "Бояна" изглежда чиста. Това отговори от парламентарната трибуна Томислав Дончев на въпроса на депутатите от реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов, и Методи Андреев от ГЕРБ как се продават "обособени части" от фирми от забранителния списък за приватизация.
Дипломатическият клуб "Бояна" беше продаден за 8.5 млн. лв. на търг, който спечели старозагорската фирма "Ексклузив уеб дизайн". Компанията се управлява от трима младежи на възраст между 21 и 24 години и е учредена неотдавна с капитал от 3 лв. По думите на Дончев единственото скандално в сделка е купувачът и заради това агенцията по приходите е организирала проверка по искане на агенцията за приватизацията.
Томислав Дончев цитира писмото Агенцията за приватизация, в което се разяснява пред медиите, че обособените части на "Агенция дипломатически имоти в страната" ЕООД (АДИС), която през 2015 г. влезе в забранителния списък за приватизация, не са в този списък и могат да се продават. Агенцията посочва, че тя не подлежи на контрол от страна на Министерски съвет и Министерство на икономиката, а на парламента.
Дончев призна, че може да се мисли за прецизиране на текстовете на Закона за приватизация. "Законодателството дава възможност за разнопосочно тълкуване на забранителния списък на дружествата за приватизиция. Не са ясно упоменати частите, за които е забранено да се продават", разясни вицепремиерът, а Мартин Димитров изрази надежда този тълкувателен закон да получи подкрепата в Народното събрание. "На никого не му беше ясно, че Агенцията за приватизация може да продава обособени части и когато приехме закона, не сме приели такова нещо", каза Димитров.
Той посочи, че никъде в закона не е разрешено да се продават обособени части на дружества, освен ако по предложение на правителството такава продажба не бъде одобрена от парламента. "Ако няма такъв ред, възниква пълен хаос", заяви той. Според него надзорният съвет на агенцията за приватизация не трябва да одобрява сделката.