Пожар е обхванал от понеделник 2 хектара торфени находища на 60 километра южно от претърпялата авария АЕЦ в Чернобил (Северна Украйна). Ситуацията обаче "не представлява опасност" за здравето и живота на хората, заяви днес говорителка на украинското министерство на извънредните ситуации, цитирана от Франс прес.
"Пламъците, избухнали в Соснивка (60 километра северно от Киев), "ще бъдат изгасени днес или утре", увери пред АФП Виктория Рубан. "Пожарът не представлява опасност, заплаха няма", добави тя, цитирана от БТА.
Около Чернобил, където през 1986 г. стана най-голямата ядрена катастрофа в историята, е създадена 30-километрова зона за сигурност, припомня АФП. Както и в съседна Русия, в Украйна царят небивали жеги, бушуват горски и торфени пожари. Руската федерална служба по горите съобщи вчера, че пожари са опустошили близо 300 хектара в района на Брянск в Западна Русия, граничещ с Украйна и Беларус, замърсен с радиоактивни материали от катастрофата в Чернобил. Това породи опасения от разпространение на радиоактивни частици, допълва агенцията.
Около 100 горски пожара бушуват на територията на Русия, като по-голямата част от тях са локализирани. За последното денонощие няма регистрирани нови огнища, заяви началникът на руския щаб за извънредни ситуации Владимир Степанов: "На територията на руската федерация за последното денонощие продължи тенденцията за устойчиво понижаване на площта на горските пожари. Всички пожари, които възникват, се потушават още в деня на избухването им. И днес ще продължи прегрупирането на техниката и хората, като основно все още използваме авияцията. Усилията ни сега са съсредоточени главно в овлавядане на сиутацията в Средловска, Резанска и Москвоска области."
Над 165 000 огнеборци участват в потушаването на огнената стихия, а от днес в борбата се включва и специален влак, оборудван с противопожарна техника.
Предвид нормализирането на ситуацията, президентът Дмитрий Медведев отмени извънредното положение в три руски области, съобщи БНР.
Пожарите в Русия оставиха огромна въглеродна следа в атмосферата, единодушни са еколозите. Изчисленията са стряскащи. Дори след 30 години в засегнатите райони ще се отделя повече въглероден диоксид.
Учените отдавна са установили връзката между пожарите и глобалното затопляне. Процесът е прост - увеличава се концентрацията на въглеродния диоксид в атмосферата, получава се дисбаланс на климата. А това означава все повече и все по-продължителни "горещи вълни", които пък ще предизвикат по-голяма суша, която пък ще се окаже причината за възникването на нови пожари. Така се получава един порочен кръг.
В Русия голямото замърсяване се дължи и на торфените пожари. Тъй като торфените блата са природните акумулатори на въглерод. При торфени пожари ежедневно във въздуха се изхвърлят десетки тонове въглероден диоксид. А резултатът от това е гъст дим с токсични частици няколко пъти над нормата, съобщи БНТ.