Възможността за работа от вкъщи доведе до по-малко работни места в офисите, за които фирмите трябва да плащат наем. Същевременно с това обаче, нарасна необходимостта в офисите да има пространства, където хората да се идентифицират с екипа.
Това предполага наличието на разнообразни помещения за срещи, социални контакти и забавления, пише в анализ на консултантска компания на пазара на имоти. Това води до увеличение на средната площ от офиса, която се пада на всеки служител, който не работи дистанционно.
Традиционните офиси се трансформират като функционалност, разпределение на площите, технологии, интериорен дизайн и гъвкавост. Прогнозата на консултантите е тази тенденция да продължи като стандартните решения ще бъдат заменени от индивидуални, които съответстват на културата, бизнес целите и стратегията за налагане на работодателската марка на компаниите-наематели.
Около 44% от договорите за наем на офис площи представляват подновяване на изтичащи договори. Над 31% от търсенето е за релокация, породена от завишените очаквания на компаниите към качеството на наетите офиси, тяхната техническа обезпеченост и стремежът към по-ефективно разпределение на пространството. Необходимостта от разширение е причина за 18% от сключените договори за наем на офис площи.
Търсенето на модерни офиси е движено от ИТ и аутсорсинг индустрията, които имат дял от 49% от наетите площи, следвана от компании в сферата на фармацията (10%) и финансовите услуги (10%). В резултат на повишената активност на пазара средните офертни наемни нива в София нараснаха. За офиси клас А те са между 13,5 и 15,5 евро на кв.м. за месец без ДДС, а за клас В – между 9 и 10 евро. Сред причините за това са по-високите разходи за строителство и ограничената наличност в някои от най-търсените райони.