Ако въобще нещо се случва в Белене, то се случва в правилния ред и благодарение на систематичните стъпки, които ние предприехме и които са комуникирани изцяло в синхрон с руските ни партньори. Това заяви в Плевен министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков в отговор на журналистически въпрос за проекта "АЕЦ-Белене".
Той добави, че би могло да се говори за неустойки, ако проектът е спрян. Това щеше да се случи, ако БСП бе останала на власт, защото, когато нашето правителство започна мандата си, предишното беше докарало проекта "Белене" "до под кривата круша", каза Трайков. По думите му са били оставали три дни, които после са удължени с два месеца, в които българската държава - респективно НЕК, е трябвало да покаже откъде ще намери пет милиарда евро, за да плати за своята част, както и да се споразумее за договор за инженеринг, доставка и строителство с "Атомстройекспорт". Според Трайков това е било "безнадеждно далеч от договаряне" преди ГЕРБ да поеме управлението.
Министърът поясни, че поисканата нова икономическа обосновка на "АЕЦ Белене" е важна най-вече за тази страна, която инвестира в проекта. Той посочи, че не е бил сигурен в убедителността на икономическата обосновка, която е заварил като министър. В същото време решихме, че българският данъкоплатец няма да инвестира по-нататък в проекта. Това, което сме инвестирали, бихме се радвали да стане част - един процентен дял, от функционираща атомна централа, затова всичко, което ще се инвестира оттук нататък, ние го предоставяме на инвеститорите, желаещи да вложат парите си, каза Трайков. Той обясни, че те ще направят свой анализ за рисковете и ползите и въз основа на това ще вземат решението си.
Трайчо Трайков посети завода за стъклен амбалаж "Рубин" в Плевен. Той е посъветвал ръководството за проучи възможностите на оперативната програма "Конкурентоспособност", "защото това са истински живи пари на бизнеса", предаде БТА.