Няма договор за това (АЕЦ "Белене" - бел.ред). Те предлагат тази цена и ние не сме съгласни с нея и следователно не стигаме до разбирателство. Така министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков коментира пред БГНЕС становището на "Росатом" че цената на АЕЦ "Белене" е 6.3 милиарда евро. Той допълни, че ще настояваме тази цена да бъде намалена и коментира, че досега руската страна не е направила никакъв компромис.
Българската страна има други виждания за цената на АЕЦ" Белене" и ние сме ги споделили пред руските ни партньори. Те не отстъпват от своя страна, така че преговорите продължават, коментира още Трайков.
България няма да направи компромис със сигурността на централата. Това заяви впоследствие Трайков преди участието си в дискусия, посветена на бъдещето на ядрената енергетика след кризата в Япония. Той добави, че преговорите с руснаците за цената на централата към момента не водят до никакви резултатите. Според меморандума, подписан миналата година между НЕК и "Росатом", крайната цена на Белене не трябва да бъде повече от 6,3 милиарда евро, предаде Dariknews.bg.
Част от оборудването, за което вече сме платили, цената вече не може да се променя от това, което е платено. Там спира да тече ескалацията от момента, в който то е поръчано, стана ясно още днес. По думите на Трайков големият въпрос не е за това, което вече е поръчано и произведено, а за това, което остава, а то е по-голямата част.
Ресорният министър коментира още, че не очаква да има оскъпяване на проекта заради случващото се в Япония, защото в проекта така или иначе са заложени достатъчни нива на защита, предаде БТА. Той беше категоричен, че разговорите за цената започват от там, където свършват разговорите за сигурността.