Трайков: Трябва да разширим пазарното си присъствие в Украйна

07.12.2010 | 17:47
по статията работи:
Страната ни ще подпомогне Украйна при въвеждането на нормите на европейското законодателство в енергийния сектор
Трайков: Трябва да разширим пазарното си присъствие в Украйна

"България и Украйна имат голям и все още неоползотворен потенциал за сътрудничество в областта на търговията, инвестициите, енергетиката и туризма". Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на 6-та сесия на Българо-украинската междуправителствена комисия, която се проведе на 6 и 7 декември в Киев. Сесията се провежда след 6-годишен период. Съпредседател от украинска страна бе министърът на горивата и енергетиката Юрий Бойко.

Време е двете страни да затворят редица спорни въпроси, като Ямбург и Кривой рог, останали неразрешени от дълги години, и прагматично да отворят пътя на нови възможности за развитие, особено след кризата, заяви Трайков. Според него партньорството с България като член на ЕС носи преимущества - както за двустранното сътрудничество, така и за развитието на икономическите връзки между Украйна и общността - които могат да бъдат използвани ефективно.

Страната ни ще подпомогне Украйна при въвеждането на нормите на европейското законодателство в енергийния сектор и установяването на ефективни правила за транзита на газ и механизъм за решаване на спорове.

„За нас е важно да имаме гаранции за сигурността на преноса, за да не допуснем отново кризата през 2009 г., когато страната ни претърпя 250 млн. евро преки загуби, категоричен бе Трайков.

Двамата министри подкрепиха записа в протокола от междуправителствената сесия по спорния въпрос около изпълнението на Ямбургската спогодба от 1986 г. Украйна дължи на България около 200 млн. куб. м. природен газ за извършено от българска страна строителство на украинска територия за периода 1992 - 2000 г., припомниха от МИЕТ.

В двумесечен срок ще бъде създадена двустранна работна група, която до юни 2011 г. да предложи на правителствата решение за регулиране на въпроса. Обсъдена бе възможността за участие на български фирми в модернизацията на украинската газопреносна система.

Голямото предизвикателство пред България в двустранните отношения с Украйна е сериозният търговски дисбаланс и свиването на стокообмена в условията на криза. От впечатляващите 3 млрд. долара през 2008 г., през 2009 - 2010 стокооборотът ни е намалял наполовина.

Потенциалът на страната ни да разшири пазарното си присъствие в Украйна е в насърчаване на износа на традиционни експортни български стоки, като нефтени масла, медикаменти, козметика, химически продукти, машини и оборудване, както и партньорство в нови сфери - хранителната промишленост и оборудване за нея, подемно-транспортни и металообработващи машини, оптическо и електронно оборудване, селскостопанска продукция, вино, текстил и други, подчерта Трайков. Той отбеляза добрите възможности за търговия, които предоставя фериботната връзка Варна - Поти/Батуми - Иличовск. От началото на годината обемът на превозените товари е нараснал 3 пъти спрямо 2009 г.

Насърчаването на инвестиционната активност и партньорство между български и украински компании бе в основата на разговорите между министър Трайков и министъра на икономиката на Украйна Васил Цушко. Двамата обсъдиха условията за осигуряване на свеж финансов ресурс за бизнеса в условията на криза и възможностите за по-лесен достъп до банково финансиране чрез създаване на смесени предприятия с участието на страна-член на ЕС.

Министър Трайков подчерта възможността за ползване на ресурс от структурните фондове на ЕС при регистриране на съвместни дружества в България. Български строителни компании ще получат подкрепа за участие в изграждането на спортни съоръжения в Украйна за предстоящото Европейско първенство по футбол през 2012 г., както и на хотели, чието строителство по решение на украинското правителство е освободено от данъчно облагане.

На среща с представители на българския бизнес и българската общност в Украйна министър Трайков представи амбицията на нашата страна за присъединяване към Шенгенското пространство през март 2011 г. Това ще постави в нови условия визовата политика на България към Украйна и Русия. Трайков увери представителите на туристическите компании, че правителството обмисля механизми за компенсиране на по-строгия визов режим по начин, който да не позволи намаляване на туристическия поток от двете страни. Участниците в срещата представиха инициативата си за построяване в Болград на Паметник на загиналите български опълченци от бесарабския край.

Работата на 6-та междуправителствена сесия в Киев приключи с подписването на протокол, който предвижда общи механизми за насърчаване на инвестициите и бизнес-партньорствата в двете страни. До м. февруари 2011 г. агенциите за инвестиции на България и Украйна ще подготвят Меморандум за сътрудничество, който ще урегулира обмена на информация и насърчаването на бизнес-контактите чрез организиране на бизнес-форуми, съвместно участие на изложения, сътрудничеството между регионите и други.

Меморандум за сътрудничество ще бъде подписан и между българската агенция за малки и средни предприятия и Държавния комитет за предприемачество на Украйна. В протокола от междуправителтвената сесия се предвижда още страните да обменят информация за нови туристически продукти и да популяризират възможностите за специализиран туризъм. За първите девет месеца на 2010 г. над 130 000 украински туристи са посетили страната ни, което е с 33.6 повече спрямо същия период на 2009. Това нарежда Украйна на 12 място по брой чуждестранни туристи у нас.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...