Има условия, с които трябва да се съобразяваме - например цените на изкопаемите горива и ако приемем, че това са цени, върху които не можем да влияем, трябва да видим как можем да сме по-независими от тях. Това каза пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, помолен да коментира поскъпването на петрола и повишаването на цените на горивата у нас.
Има различни пътища за това да бъдем по-независими и те са свързани основно с новите технологии - например транспортът почти изцяло зависи от петрола, но ако стимулираме навлизането на пазара на електромобили, това ще ни направи по-независими от петрола, смята Трайков.
Ако са ниски цените на въглеродните емисии, можем да акцентираме върху въглищните си централи, ако са се развили технологиите, свързани с ВЕИ, ще акцентираме върху тях, коментира министърът, цитиран от БТА.
Трайков отбеляза, че за петрола е ясно, че все някога ще свърши, и въпросът е как отсега ние се готвим за този момент.
На въпрос какво може държавата да направи, за да противодейства на скока на цените на горивата Трайков каза, че България е определила най-ниските акцизи за горивата в ЕС. Трайков посочи, че цените на горивата са пазарни, а не регулирани.
Министър Трайков отказа да коментира предложенията на електроразпределителните дружества за повишение цените на електроенергията от 1 юли 2011 г. с до 14%. Той се аргументира с това, че предстои да бъдат направени анализи. Сега няма да ги коментирам, защото предстоят анализи. Искаме да видим и мнението на ДКЕВР, за да можем да преценим какво ставa, посочи министър Трайков, цитиран от БНР.