Трайков: Ядрените ни реактори работят безаварийно от 40 г.

11.06.2011 | 12:10
по статията работи:
В Люксембург обсъдиха Пътната енергийна харта до 2050 г.
Трайков: Ядрените ни реактори работят безаварийно от 40 г.

Българските ядрени реактори работят безаварийно от почти 40 години. България подкрепя провеждането на стрес тестове и участва активно в мерките на ЕС за постигне възможно най-доброто равнище на ядрена безопасност. Страната ни вече е стартирала тази процедура и е готова да я допълни с обхвата на европейските стрес тестове.Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на обсъждането на Пътната енергийна харта до 2050 г. Дискусиите бяха част от последния енергиен съвет в рамките на унгарското председателство, състоял се на 10 юни в Люксембург.

Няколко държави подчертаха, че ядрената енергетика може да е елемент на нискоемисионната енергетика, но трябва да сме изключително внимателни при определянето на изискванията за безопасност за следващите десетилетия.

"Европейските държави ще се стремят към ниско равнище на емисиите парникови газове в дългосрочен план, но е необходимо да съобразят целите си, за да не пострада развитието на индустриалното производство, заяви европейският комисар по енерегетика Гюнтер Йотингер.

Вечерта преди заседанието на съвета енергийните министри от общността обсъдиха заключенията от Инициативата „Север Юг". Всички подадени от България проекти бяха включени в опорните документи в рамките на инициативата, съобщиха от МИЕТ. Сред тях са проектите за изграждане на междусистемните връзки България - Гърция, България - Румъния, България - Сърбия и България - Турция. Те ще спомогнат за максимално използване на капацитета на газопреносната мрежа на страната, за повишаване сигурността на доставките на природен газ и реална диверсификация на източниците и маршрутите.

В електроенергийния сектор България предложи няколко проекта за изграждане на електропроводи в страната и към съседни държави, които ще съдействат за увеличаване капацитета на електроенергийната мрежа в страната.

Изграждането на междусистемни връзки Север-Юг в Централна и Източна Европа е един от новите приоритети, идентифицирани в Пакета „Енергийна инфраструктура", приет на 17 ноември 2010 г. Създадена е група на високо равнище, чиято основна задача е изработването на план за действие по този приоритет. Планът трябва да съдържа списък на обектите, които е необходимо да бъдат осъществени за постигане на основната цел - свързването на Балтийския, Адриатическия и Черноморския региони посредством междусистемна инфраструктура. Очаква се дейностите и проектите, предложени от всяка държава, да бъдат консолидирани в план за действие през октомври. След одобрение от групата на високо равнище този план ще бъде приет от Съвета на ЕС по енергетика в края на ноември 2011 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...