Трайков обсъди възможностите за доставка на природен газ от Туркменистан

15.04.2010 | 17:10
по статията работи:
Енергийният министър участва в Международния газов конгрес в Туркменистан
Трайков обсъди възможностите за доставка на природен газ  от Туркменистан

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков обсъди възможностите за доставка на туркменстански природен газ за България и за ЕС на срещи в Ашхабад с вицепремиера на Туркменистан Баймурад Ходжамухамедов и с министъра на нефтената и газовата промишленост и минералните ресурси Байрамгелди Недиров.

Трайков беше в туркменистанската столица за участие в Международния газов конгрес, който се провежда от 13 до 16 април, съобщават от енергийното министерство. На форума присъства и еврокомисарят по енергетика Гюнтер Йотингер, който се включи с изказване в рамките на министерския панел. В речта си еврокомисарят подчерта необходимостта от построяването на Транскаспийския газопровод и съобщи, че на последните му разговори в Москва не е срещнал възражения по проекта. От своя страна министър Трайков подчерта необходимостта от намирането на взаимноизгодно решение, което да диверсифицира както импортните пътища на България и ЕС, така и експортните на Туркменистан.

Използването на перспективите за осигуряване на алтернативни източници на енергоресурси при осъществяване на трансконтиненталните инфраструктурни проекти е акцент в икономическото сътрудничеството между България и Туркменистан, подчерта Трайков. Според него това партньорство е част от концепцията за утвърждаването на страната ни като транзитен център на енергоресурси от Азия и Каспийския регион към европейските и световни пазари.

Туркменистан разполага със значителни природни ресурси, с огромни доказани резерви от суров петрол (600 млн. барела) и е най-големият производител на природен газ в Централна Азия с доказани резерви от 3000 млрд. куб. м. природен газ. Отскоро Туркменистан започна преразглеждане на политиката си за продажбите и транзитирането на природен газ, като се ориентира към диверсификация на експорта си. Страната започна да търси нови пазари и чуждестранни инвеститори, сред които европейските страни, Иран и Пакистан. 100 млрд.куб.м. от добиваните през 2010 г. количества природен газ се предвиждат за износ. Към 2020 г. се предвижда добивът да е в обем от 175 млрд.куб.м., като експортът да е около 140 млрд.куб.м.

Търговските връзки между България и Туркменистан са ограничени, като основната причина за това са трудните комуникации, липсата на информация относно възможностите за бизнес на този пазар, острата конкуренция от съседни страни за стоките от нашата експортна листа и други. Министър Трайков договори с двамата министри провеждането на първата сесия на междуправителствената българо-туркменистанска комисия през втората половина на 2010 година.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...