Президентският екип почти преповтори едно към едно секторния анализ на българската икономика, изготвен от ресорното министерство. Това заяви министърът на икономиката, енергетика и туризма Трайчо Трайков пред студенти в УНСС. Той обясни сходния анализ с това, че "младите хора мислят по-бързо".
Нашето министерство направи секторен анализ на българската икономика, който между другото беше преповторен едно към едно от президентския екип преди около две седмици. Аз не казвам, че са преписали, просто младите хора мислят по-бързо. Това, което излезе като основни заключения от този доклад, беше следното и то не е тайна: българската икономика разчита в много голяма степен на сектори, основани на две неща - евтина работна ръка и природни ресурси. И двете са области, в които в дългосрочен план не можем да разчитаме конкурентоспособността ни да се увеличава. Добавената стойност в българската икономика, която идва от сектори, свързани с използването на иновации, е около 25 процента, докато средното за ЕС е около 45 процента. Очевидно имаме много да наваксваме и е очевидно в каква посока трябва да наваксваме, каза Трайков.
В изложението си министърът разкритикува дейността на американския посланик Джеймс Уорлинк в опитите му да сътрудничи на американска компания за инвестиции в шистов газ у нас:
Моят приятел, посланикът Уорлик, вече шест месеца не може да разбере какво точно се случва с шистовия газ и защо трябва да се спазват българските закони и българският национален интерес, когато се прави най-хубавото нещо. Защо когато се дава право за проучване и добив, затова се провежда конкурс. Конкурсът се провежда като се вземе решение на Министерския съвет, което ние сме направили и след това се публикува в официалния вестник на Европейския съюз, което е на път да се случи. И защо "Шеврон" въобще дойдоха? Защото когато аз бях в Щатите, отидох и говорих с тях, въпреки че американското посолство каза: "Не говорете с тях, те са много голяма компания, не се интересуват от България". Но приемам, че всеки има право да интерпретира фактите както намери за добре.
В лекцията си пред студентите от УНСС Трайчо Трайков очерта три важни фактора за икономическия растеж, които трябва да залегнат и в стратегията "Европа 2020". Това са интелигентност, устойчивост и продължителност. Като пример за това как те не могат да бъдат постигнати икономическият министър посочи строителния бум, предаде Dariknews.bg.