Тракийско селище, по-голямо от Перперикон, в Хасковско?

18.08.2009 | 16:47
по статията работи:
Отриха гроб на тракийска аристократка край сливенското с. Крушаре
Тракийско селище, по-голямо от Перперикон, в Хасковско?

Тракийско селище, по-голямо от Перперикон, вероятно се намира под скалния комплекс Глухите камъни край хасковския град Любимец. Това предполага археологът Георги Нихризов, който заедно с колежката си Весела Кацарова от института по Археология към БАН проучва античния комплекс в момента. Според специалистите, селището съществува от началото на първото хилядолетие преди Хр. до късното Средновековие. Предполага се, че в района между връх Марина и Глухите камъни е бил изграден култов комплекс още през първото хилядолетие. По-късно там се е намирала и раннохристиянска каменна църква.

По време на проучването археолозите откриват запазено водохранилище, което сочи, че мястото е било част от мегалитен комплекс, съобщи Dariknews.bg. Намерени са още скални ниши, керамика, ритуални съдове, каменна зидария.

Иманярски набези в района на раннохристиянската църква са унищожили голяма част от ценните стенописи там, съобщиха още археолозите.

Богата находка от златни накити откриха и археолозите от експедиция „Темп" при разкопки на тракийска могила край сливенското село Крушаре, наречена от екипа Китова могила в чест на покойния учен Георги Китов. Накитите са положени в гроб на знатна тракийка, датиращ от началото на 3 век от новата ера. Край могилата има охрана от НСБОП.

Археолозите са впечатлени не толкова от голямото количество златни украшения, сред които огърлица, ритуален венец от ромбоидни листенца, две обици, две гривни и две пластини с украса, колкото от това, че те са положени в гроб на жена. Тракийската аристократка е била погребана и с много свои лични вещи. Най-важни за науката, според специалистите, са двата стъклени съда, в които през вековете се е запазила бистра течност, съобщи Нова телевизия. Учените не изключват, изследванията да потвърдят предположенията им, че течността всъщност е антична козметика. Всички находки от пищното погребение в Китова могила ще бъдат експонирани в Регионалния исторически музей в Сливен.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....