Засега спираме земеделските машини да не влизат в София, обяви след срещата със земеделския министър зам.-председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Радослав Христов. Той каза, че се търси приемливо решение и за двете страни и то ще бъде обявено веднага щом бъде намерено, като добави, че е оптимист за добрия изход.
Найденов посочи, че се търси вариант за решение, без да се увеличава бюджетът за сектор земеделие. Разговорите се водят по отношение на акциза за горивата, за което се чака нотификация от Европейската комисия, добави той.
Председателят на Комисията по земеделие и гори Десислава Танева също изрази задоволство от разумния диалог, който продължава със земеделските производители, информират от МЗХ.
Най-близката техника се намира спряна до Ботевград, с цел диалогът да се води спокойно. Машини са спрени и при Сливен. Техниката от Капитан Андреево също не е тръгнала към София.
Ако машините все пак влязат в София, те ще минат по следния маршрут: по бул. „Ботевградско шосе”, бул. „Владимир Вазов”, моста „Чавдар”, бул. „Кн. Ал. Дондуков”, наляво по бул. „Васил Левски”, надясно по ул. „Оборище”. Кои улици в София ще бъдат затворени за движение във връзка с протестите на зърнопроизводителите от 1 до 8 декември може да видите на сайта на "Столична община".
По-рано днес земеделските производители обявиха, че продължават с протестните си действия и тръгват към столицата. Очакваше се се 500 трактора и комбайна да тръгнат от Петолъчката, Дунав мост, Капитан Андреево, Мездра, Плевен, Ловеч Велико Търново и да в столицата, според данните на комитета.
Общо 170 селскостопански машини до 4 тона всяка ще бъдат разположени в центъра на София - на пл "Св. Ал. Невски" и "синята зона" на пл. "Народно събрание", съобщи от своя страна кметът Йорданка Фандъкова. Очаква се машините да влязат в столицата след 21.00 часа тази вечер.
Земеделските производители са съгласни да депозират и финансова сума за покриването на евентуални щети по транспортната инфраструктура.
Земеделските производители искаха оставката на министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов и министъра на финансите Симеон Дянков.
"Кабинетът не може да предложи нищо ново на зърнопроизводителите към този момент". Това заяви преди обяд министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, цитиран от Агенция "Фокус".
Найденов потвърди, че парите за национални доплащания за единица площ за следващата година остават в размер на общо 100 милиона лева. "Вчера коментирахме при премиера, че ако песимистичните прогнози се опровергаят, ние можем на по-късен етап да измислим нещо повече. Към момента е това и нищо повече не мога да им кажа", допълни той.
Засега кабинетът бил готов с нотификация към ЕС за намален акциз, но вчера зърнопроизводителите са предложили нова схема за нулева ставка, която се очаква да представят днес.
Найденов призова зърнопроизводителите да търсят форми и начини на протест, които да не затрудняват движението на хора и стоки. Заради протеста вече се получават реакции от страна на транспортни фирми и търговски вериги заради затрудненото движение на стоки. Гърция и Румъния могат да предявят претенции пред Европейския съюз, а Турция пред международните съдилища. Освен това и други европейки държави могат да имат претенции, защото България е външна граница на ЕС, заяви министърът.
"В момента, в който поискаха оставки, фермерите политизираха протеста. Не може така – идваме и блокираме столицата, блокираме границата, блокираме държавата. В тази държава не живеят само зърнопроизводители", заяви Найденов.
* Информацията се актуализира непрекъснато.