Трите гранични пункта към Гърция няма да работят. Който иска да ходи в Гърция, да си измисля други маршрути. Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски пред БНТ относно блокадата на българо-гръцката граница.
Той бе категоричен, че подкрепя контра блокадата на българските превозвачи, тъй като гръцките фермери не са спазили договорката да отварят пунктовете за преминаване в определени часове на деня.
„Имахме поет ангажимент от гръцка страна – да има нормален прозорец. Компромисът беше от страна на българите, превозвачите, че се съгласиха на него. Изведнъж прекратиха всичко. Не може да се търпи повече. След като искат да е така, тогава няма да има граници. Който иска да ходи в Гърция на туризъм, да си измисля други маршрути. Тези три гранични пункта няма да работят и толкова“, категоричен е министър Московски.
Министърът подчерта, че за българските превозвачи, които се намират на гръцка територия, е осигурен коридор през Дойран, Македония.
Московски отчете, че преките загуби са около 300-400 хиляди евро на ден, но със сигурност косвените загуби са огромни.
По думите му развитие на проблема в добра посока няма.
„Към 8 часа, както съм информиран от превозвачите, ще продължи поетапното затваряне и на „Илинден“ и „Златоград“. Съответно от гръцка страна, където има български превозвачи през осигурен коридор през Дойран, Македония да се прибират към България и оттук нататък нямаме граници с тази държава”, каза той.
Московски подчерта, че условията, които поставя българската страна са изцяло премахване на блокадата от гръцките фермери, включително и тежката техника, а тамошната полиция да обезпечи трайно коридор, за да може да има нормално движение. И на двете наши искания беше отказано, каза Московски.
„Солидаризирам се с поведението и искането на нашите превозвачи. Вече четвърта седмица нашите превозвачи бедстват тук“, обясни министърът.
Той отправи своите благодарности към кметовете на Петрич, Кулата, Сандански и на областният управител на Благоевград, за усилията им да осигурят на превозвачите ни нужните неща от първа необходимост.
Той изрази очакванията си до няколко дни Европейската комисия да се намеси, въпреки че все още няма отговор от Брюксел по случая.
„Към момента няма никакъв отговор, аз се надявам обаче, че в скоро време да получим такъв. Освен тази 20-километрова колона, поне 2000 камиона. В Русе, Видин, Кюстендил имаме екипи, които са изпратени от вчера да задържат трафика, за да не се събира колоната на границата. Поне половината от тях са с европейски номера. Сигурен съм, че до няколко дни ЕК ще бъде принудена да се намеси, тъй като тези техни граждани, водачи на тежкотоварни автомобили, не вярвам да им бъде много приятно да стоят тук”, посочи той.
Междувременно гръцките фермери се заканиха, че блокадата на границата може да продължи до Великден.
Българските превозвачи пък са категорични, че докато гърците не премахнат блокадата, те няма да отстъпят.