След три дни на инфарктни преговори днес американският Сенат ще гласува отново финансирането на федералната администрация, която от петък насам ограничава дейността си заради липсата на законен нов бюджет. Това се случва за пръв път при пълен контрол на една от партиите върху законодателната и изпълнителната власт.
Късно снощи демократите и републиканците в горната камара на Конгреса не успяха да постигнат споразумение и съответно да гласуват временен нов бюджет, така че вотът за него бе отложен за 12:00 на обяд местно време днес, пише агенция "Ройтерс".
За последно администрацията бе изправена пред такъв проблем през 2013 г., когато проблемът с финансирането засегна почти 800 000 души. Тогава обаче президент бе демократът Барак Обама, който бе в конфликт с републиканците. Сега дясната партия контролира Камарата на представителите, Сената и Белия дом, но гласуването за бюджета изисква 60 на 40 гласа в Сената, а там те имат крехко мнозинство от 51 на 49 души.
Демократите отказват да дадат подкрепа за новия бюджет заради решението на президента Доналд Тръмп да отнеме правото на нелегални имигранти, доведени в страната като деца, да узаконят статута си. Казусът с т.нар. "мечтатели" разделя републиканците и демократите от години и Обама преодоля това с нарочна програма, която бе отменена от наследника му.
Миналата година Тръмп обяви, че ще прекрати действието ѝ на 5 март, оставяйки десетки хиляди хора, израснали в САЩ, без опция да легализират пребиваването си. Сега демократите използват предимството си в Конгреса, за да изискат те да бъдат защитени.
В такава ситуация служителите, които не са от първостепенно значение, биват изпратени в отпуск (понякога неплатен). Крайно необходимите – тези, които се занимават с обществената и националната сигурност – остават на работните си места. Ето как ще бъдат засегнати основните клонове на властта.
Над 1000 от всички 1715 служители в Белия дом ще излязат в принудителен отпуск. Самият президент ще може да извършва конституционните си задължения и ще може да пътува до Световния икономически форум в Давос, който започва утре. Все още не е известно дали визитата няма да бъде отменена заради вътрешните проблеми в САЩ.
Близо 95 000 от 115 000 служители ще останат на работните си места, няма да прекъсне дейност и специалният прокурор Робърт Мюлър.
Близо 43.5% от служителите в данъчната служба ще останат на работа, което ще попречи на операциите ѝ, тъй като сезонът на декларациите тепърва започва.
Операциите в Афганистан, Ирак и Сирия няма да пострадат. Цивилният персонал в по-малко важни операции ще излезе в отпуск.