Университетите в Оксфорд, Кейбридж и Imperial College London са трите най-добри висши учебни заведения на Стария континент, сочи класацията Times Higher Education World University Rankings 2015-2016 на списание Times и Elsevier. Те заемат съответно 2-ро, 4-то и 8-мо място в света, като освен тях в челната десетка са американските университети California Institute of Technology, Stanford University, Massachusetts Institute ot Technology, Harvard University, Princeton University и University of Chicago. Освен трите британски университета, в първите 10 има само още един представител от Европа – швейцарският Федерален институт за технологии в Цюрих, който заема деветата позиция.
Изследването класира висшите учебни заведения „според всичките им основни мисии – преподаването, научно-изследователската дейност, трансферът на знание и международната им позиция“, се посочва в класацията. За целта са използвани 13 индикатора за представянето им. Най-голяма тежест в крайната оценка имат преподаването, изследователската дейност и цитираемостта, на които се падат по 30% от крайния резултат. В тях са включени подкатегории като „репутация на изследванията“, „съотношение на персонала спрямо броя студенти“, „съотношение на докторантите спрямо бакалаврите“, „съотношение на завършилите докторанти спрямо академичните преподаватели“ и други. Анализаторите обръщат внимание и на източниците на приходи и по-конкретно на „приходите от проведени изследвания“ и „индустриалните приходи“.
В тазгодишната класация попадат общо 800 университета от 70 държави спрямо 400 университета от 41 страни в миналогодишната. Най-голям дял сред тях имат американските висши учебни заведения – общо 147, от които 63 са сред първите 200. На второ място е Великобритания, която е представена от 78 университета, от които 34 са сред първите 200. Изненадата в подреждането е Федералният институт за технологии в Цюрих, който се превръща в първия ВУЗ извън САЩ или Великобритания, попадащ в челната десетка.
И докато университеите в Европа и Северна Америка се представят традиционно силно, ВУЗ-овете в Азия показват разнопосочна динамика. Класацията за континента се оглавява от Националния университет на Сингапур, а Китай има два университета сред първите 50 – Пекинският университет и ориентираният към инженерните науки Университет Цинхуа. За сметка на това обаче висшите учебни заведения в Южна Корея и Япония като цяло регистрират по-слабо представяне спрямо миналогодишната класация.
Докато Румъния е представена от 4 университета (Букурещткия университет, Университетът „Алкесандру Йоан Куза“, Университетът Бабеш-Боляй и Западният университет на Тимишоара), България няма ВУЗ сред най-добрите 800 в света.