Три десни партии: С проектобюджета кабинетът се отказва от реформите

02.11.2017 | 15:55
по статията работи: econ.bg
Според трите извънпарламентарни политически формации излишъкът се харчи произволно, разпределят се повече пари, но без връзка с резултатите
Три десни партии: С проектобюджета кабинетът се отказва от реформите
Снимка: БГНЕС

В правителствения проект за бюджет за 2018 г. личи пълен отказ от реформи, липсват и действия за намаляване на неефективното харчене. Това е становището на "Да, България", ДЕОС и ДСБ, изпратено до медиите.

Според трите извънпарламентарни политически формации излишъкът се харчи произволно, разпределят се повече пари, но без връзка с резултатите.

Растежът в България се дължи, в огромната си част на положителните развития в ЕС, а правителствената прогноза за растежа догодина е приблизително равна на средния очакван растеж на световната икономика. Липсват обаче вътрешните мерки за насърчаване на растежа,поради което България ще продължи да бъде на последно място в ЕС по доходи и стандарт на живот, прогнозират десните формации.

Преди десет години БСП и Тройната коалиция пропиляха годините на растеж без да използват високите приходи и излишъци, за да финансират реформи образованието, социалното осигуряване, здравеопазването, отбраната. Днес ГЕРБ повтаря същата грешка - инвестира приходите от силните години в кражби, а не в реформи, се посочва в становището.

Като лоша новина в него се определя увеличаването на данъците и осигуровките - чрез вдигането на вноската за пенсия с 1 процентен пункт и по-високите осигурителни прагове. Същевременно ръстът на пенсиите продължава да изостава от този на заплатите и жизнения стандарт, смятат трите формации.

Те подчертават, че намаляващите преки чуждестранни инвестиции в България са изключително обезпокояваща тенденция, която показва, че страната е смятана за рискова. Според становището претенциите на управляващите за стабилност са неоправдани - България е най-бедната сред страните с прекомерни макроикономически дисбаланси в ЕС, а общините са в постоянен фактически фалит.

Продължава според становището и тенденцията правителствата на ГЕРБ и БСП да фаворизират големите компании и да мачкат и унищожават малките. Един от примерите за това е, че за три години Министерството на финансите не монтира уреди за контрол и за данъчни цели на големите производители на цигари и алкохол. В същото време данъкът за едноличните търговци е 15%, докато за всички останали - 10%.

При темповете на развитие от последните 15 години на България ще й бъдат необходими още 33 години за достигане на средноевропейските доходи. За сравнение Естония е скъсила този период на 10 години, коментират политическите формации.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...