Норвежкият нобелов комитет реши Нобеловата награда за мир за 2011 г. да бъде разделена между Елен Джонсън Сърлиф, Лейма Гбове и Тауакул Карман за ненасилствената им борба за осигуряване на безопасността на жените и правата им за пълноправно участие в изграждането на мира.
Не може да има демокрация и траен мир, ако жените не получат същите възможности като мъжете да влияят върху развитието на всички нива в обществения живот, съобщава nobelprize.org.
През октомври 2000 г. Съветът за сигурност на ООН прие Резолюция 1325, която за първи път обяви насилието срещу жени във въоръжени конфликти за международен проблем на сигурността. Документът
подчерта нуждата от това жените да станат равнопоставени на мъжете участници в мирните процеси и изграждането на мира като цяло.
Елен Джонсън Сърлиф е първата демократично избрана жена президент в Африка. След нейното встъпване в длъжност през 2006 г. тя допринася за осигуряването на мир в Либерия,
насърчаването на икономическото и социално развитие в страната, както и за подобряване на развнопоставеността на жените в обществото.
Лейман Гбови мобилизира и организира жени, разделени етнически и религиозно, за да сложат край на дългата война в Либерия. Тя също така осигури участието на нежния пол в изборите.
Оттогава носителят на наградата за мир работи за увеличение на влиянието на жените в Западна Африка по време и след войната.
При най-трудните условия, еновременно преди и по време на „Арабската пролет“, Тауакул Карман изиграва важна роля в борбата за правата на жените, както и за развитието на
демокрацията и мира в Йемен.
Комитетът се надява, че тазгодишната награда за мир ще помогне да се сложи край на потисничеството на жените, което все още се случва в много страни. Трябва да се разбере големия потенциал, който
те имат като символ на демокрацията и мира, подчертават в заключение от Нобеловия комитет.