Към настоящия момент три компании са заявили интерес към АЕЦ "Белене". Това заяви пред БНР министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Тя уточни, че преди всичко трябва да се проведе една прозрачна процедура по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол, за да се види до колко реално са заинтересувани инвеститорите.
Преди броени дни премиерът в оставка Бойко Борисов прие членове на Китайската национална ядрена корпорация заради интереса им към АЕЦ "Белене". На срещата той е пояснил, че проектът би могъл да се реализира на пазарна основа, без държавна инвестиция и без договори за дългосрочно изкупуване на електрическа енергия.
Петкова каза още, че очаква страната ни да се разплати със строителите на двата реактора "Атомстройекспорт" до ден-два. България трябва да плати на руската компания 1.2 млрд. лв. след осъдително решение на Арбитражния съд в Женева. Едва тогава Националната електрическа компания (НЕК) ще стане собственик на двата реактора.
Те ще бъдат съхранявани на площадката на централата. Според енергийния министър България разполага с добри условия за съхранението на двата реактора.
"За да имаме гаранция, ще проведем преговори и предвиждаме да бъде сключен договор с "Атомстройекспорт" по отношение консервацията на оборудването и съответно гарантиране на неговото качество", уточни Петкова.
Първоначално беше обявено, че до 15 декември НЕК ще преведе на руската "Атомстройекспорт" 1.2 млрд. лв. за поръчаното оборудване. Часове след това министерството на енергетиката предостави парите на Националната електрическа компания.
Според постигнатото междувременно споразумение с Русия, ако България плати присъдената сума до 15 декември, "Атомстройекспорт" ще се откаже от лихвите, които са 167 хил. евро дневно и текат от момента на присъдата.