При само три пленарни сесии, оставащи на ЕП до края на настоящия му мандат, европейските депутати имат за задача да приемат или отхвърлят някои важни законопроекти преди да започнат предизборната си кампания.
Сред най-важните законопроекти са този за енергийния сектор и този за телекомуникационния сектор, които са гордостта на сегашния състав на ЕК. И двата, обаче, все още са в начална фаза на обсъждане.
Телекомуникационният пакет, който цели създаването на паневропейски регулаторен орган и нови правила за управление на радиочестотния спектър, все още не е одобрен заради колебанията колко точно власт да бъде съсредоточена в ръцете на ЕК. В момента текат разговори между три държави – ЕП, страните-членки и ЕК, като се търси компромис за да може пакетът да бъде гласуван преди май. Именно през май е последната пленарна сесия на ЕП преди изборите.
Същевременно при енергийния пакет също има забавяне поради споровете как точно да се отдели производствения бизнес на производителите на енергия от разпределителния. Именно децентрализацията на дейността на енергийните компании е основната задача на този законопроект.
Сред другите важни законопроекти, по които ЕП трябва да вземе решение, е Директивата за работното време. Съгласно законопроекта работната седмица в ЕС не може да бъде по-голяма от 48 часа. В края на миналата година ЕП отхвърли препоръката на страните-членки и гласува за премахването на изключенията в Съюза, според които работната седмица може да е по-дълга. Това трябва да стане в срок от три години.
ЕП е в начална фаза на разглеждане и по законопроекта за улеснения на европейските граждани при получаването на медицинска помощ в друга страна-членка (първото гласуване трябва да е през април), по законопроекта за защита на авторските права и получаване на приход за авторите на музика в срок от до 95 години (вместо сегашните 20 години) и по законопроекта за енергоспестяване в жилищните сгради.