На днешното си заседание правителството взе решение да предостави на три концесии за добив на подземни богатства.
„Мелроуз Рисорсиз” ООД, Люксембург, получи концесия за добив на природен газ от находище „Каварна Изток”. Находището се намира в континенталния шелф и изключителната икономическа зона на България в Черно море и е с площ 3,97 кв. км. Срокът на концесията е шест години, като в зависимост от прогнозния годишен добив, цената на продажба и очакваните разходи се очакват постъпления от концесионни възнаграждения средно в размер около 1,1 млн. щ. д. годишно.
„Терекс и Ко” АД и „Пътища и мостове” ЕООД ще добиват на концесия варовици от находищата „Копривец” и „Суворово”. Находищата са разположени в землищата на с. Копривец, община Бяла, и гр. Суворово, община Суворово. Срокът на концесиите е 35 години и за този период дружествата ще инвестират близо 1 365 000 лева. Очакваните приходи от концесионни плащания надхвърлят 5,5 млн. лв.
С друго решение правителството даде съгласие министърът на икономиката, енергетиката и туризма да сключи допълнително споразумение към договора за концесия за добив на строителни материали, сключен между община Асеновград и „Запрянови – 03” ООД. С анекса срокът на концесията се удължава с 12 години и се конкретизират размерът на концесионната площ, на площта на находището и на допълнителните площи, необходими за дейността по концесията извън добива.
С друго свое решение от днес шравителството одобри издаването на пет разрешения за проучване на подземни богатства.
Три дружества – „Болкан Минерал енд Майнинг” ЕАД, „Селена – 4” ООД, и „Транс Гео Инженеринг” ООД, ще изследват възможностите за добив на метални полезни изкопаеми. Те ще оперират в площите „Дива” в община Момчилград, „Незабравка” в община Кирково и „Транс” в община Невестино. Първите две разрешения са за срок от три години, а последното – за една година. За този период дружествата ще инвестират общо над 47 хил. щатски долара и 268 хил. лв., а в мероприятия по опазване на околната среда ще бъдат вложени 3000 долара и 24 500 лв.
За наличие на строителни материали ще бъдат проучвани площите „Дебелт 2” в община Средец и „Латевия баир” в община Тунджа. Разрешенията ще бъдат издадени за срок от една година и от шест месеца на „Строителни материали” АД и „Инмат Ямбол” ООД. Планираните инвестиции на дружествата са общо за над 66 хил. лв., а средствата, които ще бъдат вложени в екодейности надхвърлят 6500 лв.