Асоциацията на туристическите агенции на Сърбия (UTAS) приветства решението на държавата да предостави помощ на хотелиери и превозвачи, но подчерта, че секторната помощ отново е заобиколила туризма, пише сръбското издание „Блиц“.
От организацията заявяват недоволството си, че мерките за държавна подкрепа е трябвало да бъдат по-селективни и че само една четвърт от туристическите агенции са подновили успешно лицензите си за работа.
„Недоволни сме, защото неоправдано отсъствахме (от държавна помощ), имаме огромни загуби, ние сме сред най-засегнатите сектори (от пандемията)“, казва представителят на UTAS Мария Приич-Сладич.
Според наличните данни от около 400 туроператори, колкото са имали лиценз за организиране на туристически пътувания преди коронакризата, сега остават само 100 агенции.
Приич-Сладич добавя, че това означава, че само една четвърт от туристическите агенции са успели да подновят лицензите, въпреки че все още няма работа за тях.
„Други агенции се справят или са преминали към посреднически агенции или са започнали процедура по ликвидация“, казва Мария Приич-Сладич.
Според нея е непонятно, че държавата упорито заобикаля туристическите агенции при отпускане на помощ, въпреки че, както тя подчертава, те са част от икономиката й, за която са допринесли преди пандемията, когато са работили нормално.
„Наистина приветстваме цялата помощ, получена от пострадалите за втори път, включително превозвачите и хотелиерите, но все още остава неясно защо не ни е била предоставена специална секторна помощ“, казва Мария Приич-Сладич и добавя, че помощта, която сега им се отпуска, трябва да дойде само след помощ, която им е била оказана по-рано.
Тази предходна помощ е планирана да се изплаща в продължение на три месеца и възлиза на половината от средната месечна минимална заплата в Сърбия.
Тя също така припомня, че повечето от агенциите, които са били застрашени заради пандемията, не са получили обещаните средства от Фонда за развитие.
Голям брой агенции са получили само отговора от този фонд, че техните искания за получаване на средства са влезли в процедурата за обработка, но само дотам.
Това беше заем за ликвидност, който, както подчертава Мария Приич-Сладич, може да осигури оцеляване, докато не се появят условията за бизнес.
В края на януари UTAS обяви, че над 200 туристически агенции са затворени заради бизнес проблеми в Сърбия.