Двама прокурори и един съдия ще са заместниците на новия правосъден министър Маргарита Попова, съобщи самата тя на среща с журналисти и добави, че четвъртото място на заместник-министър в нейното министерство се съкращава. Очаква се следващата седмица премиерът да подпише заповедите за назначенията им. По думите на министър Попова в правосъдното министерството "метла" няма да има.
Тримата заместник-министри ще бъдат Жанета Петрова, която в момента е съдия във Върховния административен съд, прокурорът от Върховна касационна прокуратура Даниела Машева, която е от отдел "Международна правна помощ" и прокурорът от Върховна административна прокуратура Христо Ангелов.
Петрова ще има за ресор Съвета по законодателство. Даниела Машева ще се занимава с международната правна помощ по наказателно-граждански дела и представителството на България в Европейския съд за правата на човека. Христо Ангелов ще се занимава с изпълнение на наказанията, местата за лишаване от свобода и съдебна охрана.
Седемчленният магистратски съвет ще бъде в следния състав: трима съдии - Красимир Влахов, председател на Софийския районен съд, който ще съветва по гражданската материя, Анелия Ананиева - председател на Административния съд - София област по административно право и председателят на Пловдивския окръжен съд Сотир Цацаров по наказателното право. Един следовател ще има в състава - това е Бисерка Стоянова от Столична следствена служба, в момента командирована в националното следствие. Тримата прокурори, които ще бъдат в съвета, са Красимира Колова от Върховна касационна прокуратура, Пенка Богданова от Пловдивската апелативна прокуратура и Александър Налбантов - ръководител на Софийската районна прокуратура.
Няма да има нов Наказателно-процесуален кодекс, няма как да има в следващите една-две години нов НПК, обяви министър Маргарита Попова. НПК обаче ще се изчисти от излишния формализъм, особено в досъдебната фаза, обясни още тя. Магистратският съвет ще бъде координаторът, който ще създаде мрежата от работници в страната, които ще работят по задачите. Приоритетната им задача е свързана с изчистването на 21 препоръки, които Европейската комисия написа в последния си евродоклад. Законопроектите на министерството ще продължат да се качват на сайта, така че да бъдат достъпни за обществено обсъждане, пише Dariknews.bg.