Тристранката не прие новите идеи за изчисляване на инвалидните пенсии

28.05.2019 | 16:55
по статията работи: econ.bg
Правителството, синдикатите и работодателите не се разбраха днес как да бъдат променени правилата за трудова оценка на хората с инвалидни пенсии или кандидатстващи за инвалидни добавки
Тристранката не прие новите идеи за изчисляване на инвалидните пенсии
Снимка: под лиценза на creative commons

Правителството, синдикатите и работодателите не се разбраха днес как да бъдат променени правилата за трудова оценка на хората с инвалидни пенсии или кандидатстващи за инвалидни добавки. Днес националният съвет за тристранно сътрудничество обсъди пуснатите за съгласуване от здравното министерство промени в Наредбата за медицинската експертиза, но не постигна съгласие около това как в бъдеще да се определят процентите нетрудоспособност.

Промените в медицинската експертиза засега се подкрепят само от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България и се отхвърлят от останалите работодателски организации и от КНСБ, съобщава БНР. От "Подкрепа" също имат предложения за сериозни промени в пуснатите от здравните власти идеи.

Според Наредбата за медицинската експертиза, която е в сила от 3 август 2018 г., инвалидността вече не се определя в граници между 50 и 100% в зависимост от придружаващите заболявания на пациента, а има точно определен процент само за основното заболяване. Съпътстващите заболявания се взимат предвид само при тежки болести и увреждания - само ако инвалидността е над 80 на сто. Сред аргументите за промяната преди половин година беше, че преди измененията се е стигало до ситуации, когато хора с множество не особено тежки проблеми, които са способни да работят и не са много сериозно затруднени във всекидневието си, имат същия процент като пълни инвалиди например.

Заради сериозно обществено недоволство и данни, че много хора са ощетени от новите правила, през март здравното министерство предложи проект на промени в Наредбата за медицинската експертиза със смекчен вариант за оценка. Според него съпътстващите заболявания на хората с намалена трудоспособност все пак ще се взимат предвид. Идеята е това да става, когато водещото заболяване води до над 50 на сто нетрудоспособност, а някое от другите съпътстващи също носи поне такъв процент или по-голям. При тези обстоятелства крайната оценка за това доколко човекът е нетрудоспособен ще се изчислява по специална формула, като от общия сбор на процентите на съпътстващите болести ще се взима 20 на сто и сумата ще се прибавя към процента на водещото заболяване.

Днес обаче тристранният съвет отхвърли този вариант. Преди време и Националният съвет за хора с увреждания също не одобри идеите на здравното министерство, като националните организации на хората с увреждания продължават да настояват за по-сериозно признаване на съпътстващите заболявания. Неправителственият сектор иска също в новата наредба да се предвиди възможност хората, засегнати от досегашните правила и чийто процент неработоспособност е бил намален, да могат да се явят за преосвидетелстване. И да минат нова оценка по новите правила, а не да трябва да обжалват старата, като чакат дългите процедури за това.

Днес например от "Подкрепа" настояват предложението за приспадане на съпътстващите заболявания да важи не само когато човек има две диагнози с оценка над 50 на сто нетрудоспособност, а само за една диагноза с 50 и над 50 на сто.

От здравното министерство още нямат коментар на това дали ще се съобразят със забележките.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...