Швеция, която и сама си поставя амбициозни цели като следващ председател на ЕС, ще трябва да решава сериозни трудности след като поеме кормилото от Чехия, твърди EUobserver. Скандинавската държава ще застане начело на ЕС от първи юли за срок от шест месеца.
"Две ключови европейски институции няма да бъдат напълно комплектовани и работоспособни по време на нашето председателство. Предстоят европейски парламентарни избори, а мандатът на ЕК изтича през октомври. Това ще усложни процеса на управление", коментира шведският министър по европейските въпроси Сесилия Малстрьом.
Към институционалния хаос ще се прибавят световната финансова криза и провеждането на предстоящия референдум за ратификация на Лисабонския договор в Ейре.
„Надяваме се, че новият председател на ЕК ще бъде известен още след европейските парламентарни избори през юни. Така той ще може да работи с отиващия си състав на Комисията и да консолидира управленския процес”, добави Малстрьом. По-рано този месец френският президент Никола Саркози заяви, че не бива да се избира нов председател на ЕК преди да се знае решението от референдума в Ейре. Именно съставът на ЕК е един от главните въпроси, които трябва да се решат с този референдум. Съгласно Лисабонския договор съставът на ЕК остава същия, но ако документът не бъде приет, ще се вземе под внимание Договорът от Ница, според който съставът на Комисията трябва да се намали.