Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще подпише в петък указ, който предписва на министерствата и ведомствата в 90-дневен срок да определят основните причини за търговския дефицит на страната. Това съобщи пред журналисти министърът на търговията Уилбър Рос, предава РИА-Новости, цитирана от БГНЕС.
„Един от основните въпроси на разследването ще бъде доколко двустранните ни дефицити с тази или друга страна са следствие от мошеничество или друго неподобаващо поведение”, каза Рос. „САЩ сега имат най-ниските мита и най-ниските търговски бариери, несвързани с данъци, отколкото която и да е друга развита страна … Другите страни се занимават повече с протекционизъм, отколкото ние”, добави той.
Освен това, според него, за първи път предстои да се определи до каква степен търговският дефицит е следствие от споразумението за свободна търговия, което не е дало на САЩ предвижданите изгоди.
Рос добави, че ще се разгледат такива възможни причини като манипулирането на валутния курс, налаганите от СТО ограничения върху търговската политика на САЩ и „асиметричните търговски бариери” от други страни.
Най-големият търговски дефицит САЩ имат с Китай – 347 милиарда долара през 2016 финансова година.След това на голямо разстояние следват Япония (69 милиарда), Германия (65 милиарда), Мексико (63 милиарда) и редица други страни. „Това не значи, че всички, които са в списъка, правят нещо лошо”, уточни Рос. Той напомни, че значителна част от търговския дефицит идва от купуването на петрол извън САЩ, освен това в много страни производството е по-евтино, отколкото в САЩ.
„Ако искате вярвайте, ако искате – не, но през всичките години и срока на действие на търговските договори и други споразумения, никога не е правен системен анализ (на проблема)”, поясни Рос. Това ще бъде първият системен анализ… Въз основа на този анализ ще се взимат решения, които ще се основават на установени факти, а не на теории", обяви министърът. По време на предизборната кампания Тръмп обеща да преразгледа търговските споразумения на САЩ с други страни, ако се установи, че не носят ползи на американските производители и работниците.