Тръмп отваря почти цялото крайбрежие за сондажи

05.01.2018 | 09:30
по статията работи: econ.bg
По този начин ще бъде отменена още една от забраните на президента Барак Обама, наложена в последните му дни на поста. С нея бяха защитени близо 405 000 кв. км по арктическото и източното крайбрежие
Тръмп отваря почти цялото крайбрежие за сондажи
Снимка: БГНЕС

Администрацията на президента Доналд Тръмп ще позволи нови сондажи за петрол и газ в почти всички териториални води на САЩ. Според официалното съобщение енергийни компании ще бъдат допуснати в по-голямата част от външния континентален шелф, включително водите около щата Калифорния, атлантическите води край щата Мейн и източната част от Мексиканския залив.

По този начин ще бъде отменена още една от забраните на президента Барак Обама, наложена в последните му дни на поста. С нея бяха защитени близо 405 000 кв. км по арктическото и източното крайбрежие.

Това е и сигнал, че година след като влезе в Белия дом президентът няма намерение да спре демонтирането на екоограниченията на Обама в името на това да помогне на американското енергийно производство. Досега бяха отменени рестрикциите за офшорни сондажи и добив, наложени след катастрофата със сондата Deepwater Horizon през 2010 г., а сред компромисите за одобряване на голямата данъчна реформа се оказа позволение на Конгреса за бъде отворен за сондажи за петрол и газ природен резерват в Аляска с площ от над 78 000 кв. км.

"Има голяма разлика между енергийната слабост и енергийното господство. Ние ще се превърнем в най-голямана енергийна сила", заяви министърът на околната среда Раян Зинке. От енергийния сектор приветстваха решението, което според компаниите дори е малко закъсняло и първите евентуални разрешителни за дейност ще се появят едва след няколко години.

Безспорно източната част на Мексиканския залив предизвиква най-голям интерес у бизнеса, тъй като тук има достатъчно разработена инфраструктура, докато атлантическите офшорни зони са на поне 10-15 години от първия си добив.

И без съпротива задействането на решението на Белия дом ще отнеме до 18 месеца за реализиране. Междувременно няколко щата, включително с губернатори републиканци, се очаква да оспорват президентската заповед в съда в опит да защитят крайбрежието си. Те разчитат на мобилизацията за съпротива и на хиляди компании с ресторанти, хотели и риболовни корабчета.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...