България трябва да повиши до 2016 г. с 9% енергийната си ефективност, което означава да бъдат спестени 7 291 гигаватчаса електроенергия. Това заяви в Стара Загора изпълнителният директор на Агенцията по енергийна ефективност Кольо Колев. Той участва във форум, посветен на възможностите за финансиране на проекти в областта на енергийната ефективност (ЕЕ) и възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). Организатори на проявата са Tърговско-промишлена палата - Стара Загора и Агенция за регионално икономическо развитие и с партньорството на "ЕнКон Сървисис". Фирмата е официален консултант по кредитни линии на Европейската банка за възстановяване и развитие за енергийна ефективност и възобновяеми източници на енергия.
По първична енергийна интензивност страната ни е с 62% над средните нива в ЕС, а по крайна интензивност - с 25% над средните стойности за страните-членки.
Ако енергийната ефективност на българската икономика е на нивото ЕС 27, БВП може да бъде произведен с 38 % по-малко от сега използваната първична енергия, заяви още Кольо Колев.
Освен това 51% от енергията на внасяните и добивани в страната енергийни ресурси се губи при генериране, пренос и дистрибуция на енергия. С внедрените до момента мерки е постигната икономия на енергия от 1 329 GWh/г.
Постигнатите спестявания представляват около 18,4 % от националната цел, което показва, че страната ни има възможност да изпълни своите ангажименти по Директива 2006/32, добави изпълнителният директор на Агенцията по енергийна ефективност.
Кольо Колев коментира и ситуацията с въвеждане на мерки по енергийна ефективност в област Стара Загора. Общата цел за региона е реализиране на енергийни спестявания в размер на 42,54 GWh.
Фонд "Енергийна ефективност" (ФЕЕ) е успешен инструмент за реализиране на проекти, свързани с въвеждане на мерки за повишаване на енергийната ефективност. Към януари 2011 г. фондът е финансирал 98 проекта на обща стойност 43,6 млн. лв. Осигурени са 31 кредитни гаранции, съобщи Бояна Паскалева, експерт по маркетинг във Фонд Енергийна ефективност. Тя участва във форум в Стара Загора, посветен на възможностите за финансиране на проекти в областта на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници.
Половината от проектите са осъществени от различни общини в България. Те са свързани предимно със саниране на детски градини и училища.
Освен общини, за финансиране могат да кандидатстват фирми и физически лица. Проектите трябва да бъдат на стойност между 30 000 и 3 млн. лв. и технологията, която ще бъде внедрена за подобряване на енергийната ефективност, трябва да е позната.
Бенефициентът осигурява 10% собствен финансов принос, ако проектът се финансира с кредит от търговска банка. Ако финансирането става чрез ФЕЕ - собственото участие е 25%.
Годишните лихви за корпоративни и физически лица са между 6 и 10% върху кредита, а за общините - между 5 и 9%. Срокът на възвръщаемост е максимум 5 години.
Фондът стриктно проверява тръжните процедури и договорите с изпълнителя. Парите се отпускат на траншове със или без аванс на база представени фактури и протоколи за извършената работа и доклад от извършен мониторинг на място на обекта от служител от ФЕЕ, каза Бояна Паскалева.
Примерни проекти са: Саниране на сгради; Инвестиции в индустриални процеси, в т.ч. покупка на оборудване, инсталиране и др.; Модернизация на системи за улично осветление; Малки системи за комбинирано производство на топлинна и електроенергия (ко-генерации) и др.