Трябват повече пари за наука, алармира учен

20.08.2013 | 13:01
по статията работи: Петя Бързилска
Средно за наука в ЕС се дава 1% от бюджета. При нас се дават три пъти по-малко, заяви Христо Лафчиев от БАН
Трябват повече пари за наука, алармира учен

През последния месец и половина нищо не е направено по Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж", която беше оставена в лошо състояние от предишното правителство. Това каза пред БНР физикът от Българската академия на науките (БАН) и бивш лидер на Организацията на младите учени Христо Лафчиев.

Крайният срок да бъде готова програмата е септември тази година.

Преди година и половина младите учени са подготвили проект за оперативна програма за наука, който са изпратили на бившия министър по управление на европейските фондове Томислав Дончев, бившия министър на образованието Сергей Игнатов и всички други ресорни министри, но не са срещнали отговор. Според учения за наука и образование трябва да се заделят повече пари в следващия програмен период.

"Томислав Дончев е разиграл следната схема: определил е методика, по която ще се разпределят парите, и с глас от тази методика за наука и образование – две огромни области, остават 400 млн. евро. Всичко друго отива в други области, където комисионните са много по-богати. За мен е нормално да искаме 2,5 млрд", заяви Лафчиев.

Средно за наука в Европейския съюз се дава 1% от бюджета. При нас се дават три пъти по-малко, коментира още ученият. Той каза, че за образование се дават между 5% и 7% от БВП, а в България – 3,5%.

"За мен, ако ни дадат такава програма, всички организации на учените и образователни организации трябва да им я хвърлим обратно в лицето. Да си я взимат и да я изпълняват, както искат", заяви Лафчиев.

Христо Лафчиев и други негови колеги се срещат днес с министъра на образованието професор Анелия Клисарова, за да обсъдят проблемите при печеленото на европейски средства в научния сектор.

По думите на учения от БАН България ще получи в следващия период 14 млрд. евро. "Половината по регламент са за селско стопанство. Има регламент как се пишат. Там изрично е отбелязано, че по-голямата част от парите отиват за приоритетите на ЕС с хоризонт 2020година. Има пет цели. От тях две са образование и наука. Това означава, че 2/5 трябва да отидат за образование и наука", каза още Христо Лафчиев.

Миналата седмица от просветното министерство заявиха, че ще се иска новата Оперативна програма "Наука и образование за интегриран растеж" да разполага с между 500 и 700 милиона евро. Тогава министърът на образованието Анелия Клисарова заяви, че екипът на министерството е в пълна готовност да управлява новата програма.

За миналата година по данни на НСИ бюджетните разходи за научноизследователска и развойна дейност (НИРД) възлизат на 197,8 млн. лв.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...