За повечето европейци Тунис се възприема преди всичко като доставчик на фурми, но в действителност в тази северноафриканска страна се произвежда широка гама от органични зехтини. Маслиновите
насаждения възлизат на повече от 40% от биологично-обработваната земя. С различни мерки и програми, целта на правителството на Тунис е да разшири отглеждането и да стимулира износа.
След Испания, Италия и Гърция, Тунис се нарежда на четвърто място в света по производство на органичен зехтин (25 000 т през 2009 г.). В страната има 56 милиона маслинови дървета на площ от 1,6
милиона хектара, което означава, че на всеки тунизийски гражданин се падат по 6 маслинови дървета.
Около две трети от общото годишно производство, възлизащо на 200 000 тона, се изнася. Много литри масло се доставят в насипно състояние до други средиземноморски страни, където се смесва, бутилира и продава като, например, италиански студено-пресован зехтин.
Разбира се, правителството не е доволно от това развитие на нещата. Едно от предложенията е зехтинът от първо качество да бъде изнасян в бутилки, носещи търговската марка на производителя на Тунис, за да се увеличи добавената стойност. Биологичното производство на зехтин също може да бъде използвано като основа за програмата за подпомагане.
Тунис в момента има около 285 хиляди хектара биологично-сертифицирана земя. Според плановете на правителството, насоченатa подкрепа би трябвало да увеличи тези площи до 500 хиляди хектара до 2014 година. Маслините имат водеща роля - около 40% от сертифицираните площи в момента са засадени с маслини.