Туристическите апартаменти и квартири ще се категоризират

11.09.2008 | 16:57
по статията работи: Петър Чернев
Мярката ще влезе в сила с промяна в Закона за туризма. Собствениците на хотели ще трябва да плащат специална такса за музиката, която пускат
Туристическите апартаменти и квартири ще се категоризират

Стаите, които са част от жилищни апартаменти и се дават под наем на туристи, трябва да бъдат категоризирани от общината. Жилищата, които са част от апартаментни комплекси, пък могат да се дават на управление на специализирани компании и да се преотдават на туристи само в случаите, когато всички собственици в сградата са дали съгласието си. Това е записано в Закона за изменение и допълнение на Закона за туризма, внесен в парламента, съобщи Дневник.bg.

В момента е честа практика собственици да отдават стаи от жилищата си под наем, без те да са категоризирани и без да отчитат доходите си от тях. С промяната се прави опит дейността им да бъде регулирана. В случая с апартаментите пък се цели да се преодолеят евентуални конфликти между тези собственици, които искат да отдават жилищата си под наем, и онези, които са против.

Готвената промяна за апартаментите среща сериозното недоволство на представители на туристическия бранш. Според тях това не може да бъде направено на практика, тъй като голяма част от собствениците на апартаменти са чужденци и не живеят в България, а още повече че има такива, които никога не са си виждали придобивките. Подобно нещо не може да бъде направено и това ще е мъртвородена промяна, коментира наскоро председателят на Съюза на собствениците в Слънчев бряг Елена Иванова.

В момента се готвят два проекта за поправки в Закона за туризма, обясниха от ресорната агенция. Единият е изготвен от самата агенция, заедно с представители на бранша, и е внесен в Министерския съвет. Другият проект е надграден вариант на този на агенцията, разработен от депутати от НДСВ и внесен в парламента.

Двата проекта предлагат сходни промени, но с леки разминавания. Едно от тях е свързано със задължението хотелите да плащат специална такса за авторски права, когато пускат музика на гостите си. Това изискване е записано от "жълтите" депутати. Според него хотелът или ресторантът не може да кандидатства за категоризация, ако няма договор с компаниите за авторски права. Този договор е част от документите, които ще се подават при кандидатстване за звезди.

Промените в закона въвеждат отново срочната категоризация за хотелите - на всеки пет години. Хотелиери неведнъж са се противопоставяли на това изискване. Въвежда се и по-строг контрол върху хотелите. Досега те се проверяваха от Комисията за защита на потребителите, а сега това право ще имат и кметовете. Представителите на общините ще следят и дали се вписват всички гости, настанени в хотела.

Представителите на бранша приемат спорно готвените промени. Всяко следващо въведение разконцентрира закона и в него се появяват взаимоизключващите се условия, посочи Донка Соколова от Българската асоциация на туристическите агенции.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....