Снимка: Bulgariainside.com
Българският туристически сектор изпитва недостиг в размер на 300 млн. лева. Това каза в специално интервю за Econ.bg Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценки в туризма и член на Националния борд по туризъм. В антикризисната програма на правителството няма заложени средства специално за туристическия бранш, независимо, че Националният борд по туризъм предупреди, че са налице 2 проблема, заяви Драганов.
Единият проблем е свързан със започващия туристически сезон и т.нар. „оборотни средства", чийто недостиг е в рамките на 50 милиона лева. Вторият проблем е свързан с очакваните намаления на приходи от туризъм и спада в броя на туристите. Това води до недостиг от 250 милиона лева. Тези пари са необходими за изплащането на главници и лихви по кредити. Средствата са теглени за изграждане на туристически обекти и частна собственост. Ако в Европа са предприети всички мерки, за да бъде защитен секторът, нашите политици нямат никакво отношение в тази насока, заявява председателят на Института за анализи и оценки в туризма.
Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценки в туризма и член на Националния борд по туризъм, представи проблемите на туристическия бранш в интервю за Econ.bg. Снимка: Seecorridors.eu
Според него Държавната агенция по туризъм също действа неадекватно. Всички фирми се насочват за кредити към търговските банки. Надяват се на средствата, в размер на 500 милиона лева, отпуснати от правителството чрез Банката за развитие. Според Драганов обаче това не може да се нарече антикризисна програма на правителството.
Пред Econ.bg Румен Драганов представя и трите основни искания на българския туристически бизнес, а именно: да се създаде Министерство на туризма; да се въведат промени в Закона за туризма; да се намали ДДС за всички компоненти на туристическия продукт до 5-7%.
Пълния текст на интервюто на Румен Драганов за Econ.bg ще откриете тук.