Туроператори определят като пагубно вдигането на ДДС в туризма

13.12.2023 | 15:35
по статията работи: econ.bg
Отпадането на диференцираната ставка на ДДС за туристически услуги от 1 юли 2024 г. показва концептуалното неразбиране на туризма като стратегически за страната бизнес и ще се отрази пагубно на сектора, се казва в позиция на "Бъдеще за туризма"
Туроператори определят като пагубно вдигането на ДДС в туризма
Снимка: БГНЕС

Отпадането на диференцираната ставка на ДДС за туристически услуги от 1 юли 2024 г., което бе прието на второ четене в Народното събрание, показва концептуалното неразбиране на туризма като стратегически за страната бизнес и ще се отрази пагубно на сектора.

Това се казва в позиция на най-голямата туроператорска организация Обединение "Бъдеще за туризма", изпратена публично до премиера, министрите на финансите и на туризма, председателите на комисиите по бюджет и по икономическа политика.

В писмото си те отбелязват, че по-високата ставка на данъка ще е пагубна за сектора, и то във времена, когато той се отърсва от последствията от пандемията и все още не е успял да възстанови нивата от периода преди нея, времена, белязани от войната в Украйна и последвалия конфликт в Близкия изток.

"Бихме искали да подчертаем, че диференцираната ставка от 9%, въведена като компенсация на загубите от пандемията, реално ползвахме само една година и в този контекст е лишена от смисъл. През следващата година ще се наложи да платим за разликата от 11 процентни пункта, която влиза в сила, без да бъдем предупредени за нея. Туроператорите отново ще бъдат наказаното звено в туризма", посочват членовете на организацията.

Оценката им е, че резултатите ще се два негативни ефекта - повишение на цените и влошаване на качеството, което ще ги направи неконкурентни в Европа.

Друг прогнозиран ефект е отлив от записвания през български туроператори - и едните, и другите са български данъкоплатци, и ще увеличи трафика на резервации към различни чуждестранни платформи - тоест компании, данъчно задължени извън България. Допълват, че увеличената ставка ще наложи съкращения на служители, а конкурентен ще остане само бизнесът на хотелите.

Напомнят, че пакетите за следващата година се правят в аванс и повишението на данъка не е калкулирано в тях.

Покачването на ставката ще оскъпи туристическия продукт и съчетано с неблагоприятната геополитическа обстановка, ще доведе до силно свиване на търсенето, посочват в аргументите си за запазване на ставката туроператорите.

Подобна позиция преди ден зае и Асоциацията на инкаминг агенциите в България. В нея се казва, че България е единствената сред туристическите държави в Европа и Северна Африка (всички те конкурентни дестинации), която не е възстановила туристическите потоци до нивата от от 2019 г., преди пандемията. "България е най-засегнатата туристическа страна от войната в Украйна, която ще продължава да влияе негативно на бранша в следващите няколко години. Нашата дейност представлява на практика експорт и е спорно дали изобщо трябва да се облага с пълната ставка на ДДС", обявиха туроператорите, които приемат чуждестранни туристи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...