Турската централна банка вдигна лихвите против волята на Ердоган

24.11.2016 | 15:00
по статията работи: econ.bg
Турската лира, която от началото на годината загуби около 14% от стойността си беше притисната допълнително от съживилия се американски долар след победата на Тръмп на президентските избори в САЩ
Турската централна банка вдигна лихвите против волята на Ердоган
Снимка: БГНЕС

Централната банка на Турция вдигна водещата си лихва с 50 базисни пункта, или 0.5%, в противоречие с настояването на президента Ердоган за по-евтини кредити, съобщи "Ройтерс". Това създава условия цената на заемите да се повиши за пръв път през последните три години.

Турската лира, която от началото на годината загуби около 14% от стойността си беше притисната допълнително от съживилия се американски долар след победата на Тръмп на президентските избори в САЩ, а също и от несигурността в Турция след неуспешния опит за преврат през юли.

Ердоган, който се обяви за враг на лихвите и обвини банките за това, което той определя като висока цена на кредитите в Турция, настоява централната банка да намали цената на заемането на финансов ресурс, за да подпомогне по този начин икономиката на страната.

След като беше оповестено решението на централната банка турската лира се закрепи на ниво от 3.3770 за долар след като падна до нов рекорд от 3.4211 по-рано в същата сесия.

Със същото решение банката повиши и основната лихва по едноседмичните репо сделки до 8 на сто от предишното й ниво от 7.5%.

"Волатилността на валутните пазари в резултат на повишената несигурност на глобално ниво влошава прогнозите за инфлацията", посочва в решението си банката. "Затова беше взето решение да се затегне монетарната политика, за да се ограничи ефекта от тези събития", се казва още в мотивите на институцията.

Повишение беше направено и на водещата лихва по овърнайт депозитите - от 8.25% до 8.5%.

"Решението на банката беше по-решително от това, което очакваха пазарите и го приемаме за положително", коментира пред агенцията Озгур Алтуг, главен икономист в BGC Partners в Истанбул.

Според него централната банка дава сигнал, че е в готовност да повишава лихвите, когато се налага, макар че оценката ме е за по-скоро еднократно решение в тази посока на този етап.

Малко преди решението главният съветник на Ердоган - Бюлент Гедиклъ, коментира, че нито държавата, нито банковия сектор и обикновените хора, изпитват проблеми, свързани с обменните курсове, и затова е погрешно колебанията да се представят като нездравословни.

В навечерието на заседанието на централната банка самият Ердоган обяви, че има право да критикува работата на институцията нищо, че по закон тя е независима.

"Откакто застанах начело на Турция преди 14 г., нямам напредък само в няколко сфери, в които бих искал. Една от тях е намаляването на лихвите", обяви в реч пред фондовата борса Ердоган.

"Нямам нищо против независимостта на централната банка, но не мога да позволя да бъде пренебрегната волята на моя народ като се вдигат лихвите", обясни той.

В сряда пък на заседание на Организацията за ислямско сътрудничество Ердоган обяви, че който е наричан диктатор е добър човек.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 18.03   37 г. – Римският сенат анулира завещанието на Тиберий и обявява Калигула за император. 731 г. – Започва понтификатът на папа Григорий III. 922 г. –...