Турската централна банка повиши ударно основната лихва в опит да обуздае инфлацията

21.09.2023 | 16:40
по статията работи: econ.bg
Централната банка на Турция за пореден път драстично повиши основния процент - с 500 базисни пункта до 30%, съобщиха от пресслужбата на регулатора. Това е четвъртото увеличение на ставката от края на юни насам
Турската централна банка повиши ударно основната лихва в опит да обуздае инфлацията
Снимка: под лиценза на creative commons

Централната банка на Турция за пореден път драстично повиши основния процент - с 500 базисни пункта до 30%, съобщиха от пресслужбата на регулатора. Това е четвъртото увеличение на ставката от края на юни насам.

Турската лира поевтиня до 27.10 за долар след решението, което бе очаквано и потвърди готовността на банката да повиши лихвите още повече.

"Комитетът [по парична политика] реши да продължи процеса на затягане на паричната политика, за да определи курс за възможно най-скоро намаляване на инфлацията, да консолидира инфлационните очаквания и да контролира влошаването на ценовата политика", се казва в изявлението на регулатора. Турската централна банка също обеща "решително да използва" всички инструменти, с които разполага, за да стабилизира инфлацията на ниско ниво.

От институцията обясниха, че показателите за инфлация през юли-август са били по-високи от очакваното, а високото вътрешно търсене, стабилното нарастване на цените в сектора на услугите и петрола, както и влошаващите се инфлационни очаквания на населението и бизнеса създават допълнителни рискове за растеж на инфлацията.

В същото време месечната инфлация има тенденция към забавяне на темпото на повишаване, като според регулатора инфлацията към края на годината ще бъде близо до горната граница на прогнозния диапазон.

През октомври 2022 г. инфлацията в Турция достигна 85.5%, най-лошата от 25 години. След като Турската централна банка спря намаляването на лихвите през януари 2023 г., инфлацията се забави. През май 2023 г. той е бил 39.59%, а през юни - 38.21% при цел 5% годишно.

"Преките чуждестранни инвестиции, подобряването на условията за външно финансиране, продължаващият растеж на валутните резерви, положителното въздействие на приходите от туризъм върху баланса по текущата сметка и нарастващото вътрешно и външно търсене на активи, деноминирани в турски лири, ще допринесат значително за повишаване на ценовата стабилност", уверени са централните банкери в Турция.

В началото на юни, след като беше преизбран, президентът Реджеп Тайип Ердоган назначи нов ръководител на централната банка - 44-годишната Хафизе Гайе Еркан. Международни експерти приветстваха решението, тъй като Еркан е смятана за привърженик на традиционната лихвена политика.

През юни Турската централна банка повиши лихвата за първи път от март 2021 г., като почти се удвои - от 8.5 на 15%. Още тогава обаче много експерти предупредиха, че тези мерки са недостатъчни.

На 21 юли турският регулатор повиши лихвения процент с 250 базисни пункта - до 17.5%.

На 24 август последва трето повишение, и то с впечатляващите 750 базисни пункта - до 25%.

Днешното повишение "прави достатъчно, за да покаже ангажираност с ортодоксалната корекция на политиката на лихвените проценти, но няма да е достатъчно за укротяване на инфлацията в краткосрочен план. Все още ще трябва да се изтърпи още малко болка", каза за "Ройтерс" Хаснаин Малик, управляващ директор за капиталовата стратегия на нововъзникващи и гранични пазари в Tellimer.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...