Турция блокира участието на Израел в ключовата среща на НАТО, която ще се проведе в Чикаго на 20 и 21 май тази година, въпреки недоволната реакция от страна на САЩ и други западни членове. Решението бе оповестено на органите на съюза от турския външен министър Ахмед Даватоглу по време на среща, състояла се в Брюксел, съобщава Hurriyet Daily News.
“Няма да допуснем каквото и да е израелско присъствие, докато не бъде изготвено официално извинение от тяхна страна, както и финансова компенсация за турските граждани, които техните военни убиха в международни води“, каза високопоставен турски служител.
„Да, има настоявания, изисквания за отмяна на ветото, което сме наложили, но това не подлежи на каквото и да е обсъждане“, добави той.
Турция е наложила вето на немалко опити от страна на Израел да задълбочи партньорството си с НАТО, включвайки отваряне на израелски офис в щаба на НАТО, участие в групата за Средиземноморско сътрудничество и други.
В корена на отказа винаги е стоял инцидентът с натоварения с пратки за Палестина кораб „Мави Мармара“ преди две години, когато осем турски гражданина и един турско-американски гражданин бяха убити
в международни води от израелски командоси. Това се отрази пагубно на дипломатическите отношения между двете страни.
САЩ, Франция, както и Генералният секретар на НАТО Андерс Расмусен, заедно с някои други държави индиректно са разкритикували поведението на Турция. Те определят като неоснователно и
неправилно пренасянето на двустранен конфликт в полето на дейност на НАТО.
Някои от западните министри дори заплашиха да наложат вето на участието на Египет, Мавритания, Алжир, Мароко и други страни от района в групата за Средиземноморско сътрудничество, ако Турция не
промени политиката си.
“Говорим за партньорство и партньорски ценности. Но партньорите преди всичко трябва да се държат като такива, за да получат желаното отношение“, отговори на заплахите Даватоглу,
добавяйки, че армията на страната, която другите наричат „партньор“, е убила турски граждани и е безумно да се изисква от Турция също да определи Израел като „партньор“ в такива обстоятелства.
Външният министър увери другите членки, че Турция би реагирала мигновено при инцидент, който би застрашил гражданите на някоя от тях по сходен начин. Той завърши с това, че страната вярва и изповядва идеята за солидарност в рамките на НАТО, може би доста повече, отколкото някои членки, които изразяват недвусмислена дискриминация в случая.