Турция разрешава международния превоз без карантина за шофьорите

29.04.2020 | 16:20
по статията работи: econ.bg
Министърът на търговията Рухсар Пекджан съобщи на 27 април, че турските шофьори, които нямат симптоми за Covid-19, ще могат след завръщането си в Турция отново веднага да отпътуват за чужбина, без да бъдат поставяни под карантина
Турция разрешава международния превоз без карантина за шофьорите
Снимка: под лиценза на creative commons

Турция отмени забраните за пътуване на шофьори на товарни автомобили, с изключение на тези за Ирак и Иран.

Министърът на търговията Рухсар Пекджан съобщи на 27 април, че турските шофьори, които нямат симптоми за Covid-19, ще могат след завръщането си в Турция отново веднага да отпътуват за чужбина, без да бъдат поставяни под карантина.

Чуждите шофьори, които нямат симптоми за заразяване с новия коронавирус, също ще могат да доставят стоки в Турция в рамките на 72 часа.

За да се установи това, шофьорите ще преминават медицински контрол. Транспортните средства се дезинфекцират.

Този режим на преминаване се прилага и на най-натоварения граничен пункт между България и Турция – „Капитан Андреево“-„Капъкуле“. Според данните на турското министерство на търговията, от март до 26 април ГКПП „Капъкуле“ са напуснали 43 213 тира.

Министър Пекджан съобщи, че се работи и за увеличаване на броя на товарните влакове, които преминават по линията „Халкалъ“-„Капъкуле“-Свиленград-Европа.

От турския транспортен бранш и местните международни шофьори изразиха задоволство от взетото решение.

Междувременно стана ясно, че турските митнически власти ще проверяват не само документацията, но и физически стоките, които се внасят. Това значително ще забави процедурите и заместник-председателят на опозиционната Народнорепубликанска партия Йозгюр Йозел определи мярката като „практическа забрана на вноса“.

Намаляването на турския износ с почти 18% през март увеличи външнотърговския дефицит на Турция. Поради това Анкара предприе мерки, сред които и налагането на допълнителни мита върху вноса на над вносни 3000 стоки. Сред тях са техника, текстил и конфекция, кожени изделия, пластмаси, химикали, стъкло, обзавеждане и други.

Допълнителното облагане достига до 45 на сто и ще важи до 30 септември. То няма да се прилага спрямо страните от ЕС, Европейската зона за свободна търговия (ЕФТА), някои балкански и близкоизточни страни, с които Турция има споразумения за свободна търговия.

„Блумбърг“ направи оценката, че Анкара избира протекционизма, за да защити индустриалното си производство по време на кризата.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...