Валидността на субсидиите по Общата селскостопанска политика на ЕС и собствеността над Фолклендските острови бяха най-важните въпроси, които се обсъдиха по време на лидерите на ЕС и на Латинска Америка в Мадрид, предаде EUobserver.
Търговията в глобален мащаб беше разгледана най-подробно по време на срещата, като всички страни обещаха да посветят усилията си „на избягване на протекционизма във всичките му форми”. ЕС и Латинска Америка решиха и да засилят сътрудничеството по въпроси като имиграцията и борбата с наркотрафика.
Точно преди старта на срещата, след три години на преговори, ЕС и страните от Централна Америка подписаха търговската основа на Споразумение за асоцииране между двете страни. Споразумението цели „100% отваряне на пазарите на подписалите държави за индустриални стоки от всички страни по договора”. Различията около селското стопанство заплашваха да провалят подписването, но в крайна сметка бяха договорени специфични квоти за внос на сирене и мляко на прах от Европа за Централна Америка и за банани, говеждо и ориз от Централна Америка за Европа. Сключени бяха и споразумения за свободна търговия между ЕС, Перу и Колумбия.
Междувременно аржентинският президент Кристина Кирхнер използва случая и призова новия британски премиер Дейвид Камерън да седне на масата за преговори с нея и да се реши спора около Фолклендските острови. Те са собственост на Великобритания от 19 век насам, а през 1982 година за няколко месеца беше водена война, категорично спечелена от британците.