Външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) на България с ЕС за периода януари - октомври 2010 г. е отрицателно и възлиза на 2.3 млрд. лева.
През периода януари - октомври 2010 г. износът на България за ЕС се е увеличил с 23.5% спрямо съответния период на предходната година и възлиза на 15.2 млрд. лева.
Основните търговски партньори на България са Германия, Италия, Румъния и Гърция, които формират 61.6% от износа за страните - членки на ЕС. Износът за Италия се е увеличил с 39.1%, а този за Румъния - с 33.3%. Най-значително нарастване се наблюдава в износа за Люксембург, Естония и Словения. Износът за Дания и Чехия бележи ръст съответно с 61.4% и 52.6%. Спад е регистриран при стоките, изнесени за Белгия и Кипър.
През октомври 2010 г. износът за ЕС нараства с 20.2% спрямо същия месец на предходната година и достига 1.8 млрд. лева.
Вносът на България от ЕС за периода януари - октомври 2010 г. се е увеличил с 7.1% спрямо съответния период на предходната година и възлиза на 17.5 млрд. лв. по цени CIF. Най-голям ръст бележи вносът от Малта - с 275.4%, и от Португалия - с 89.5%. Най-голямо намаление се наблюдава при вноса от Естония, Чехия и Дания.
През октомври 2010 г. вносът на България от страните - членки на ЕС се увеличава с 11.4% спрямо същия месец на предходната година и достига 2.1 млрд. лв. по цени CIF., става ясно от публикуваните днес предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ).
Износът на България за ЕС, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, показва, че през първите десет месеца на 2010 г. в сравнение със същия период на 2009 г. са изнесени повече стоки от преобладаващата част от секторите. Най-голям ръст е отбелязан в секторите "Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)" и "Химични вещества и продукти". Наблюдава се спад само при износа от един сектор - "Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн".
При вноса от ЕС най-голям ръст е отчетен в секторите "Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)" и "Минерални горива, масла и подобни продукти", а най-нисък - в сектора "Машини, оборудване и превозни средства".