Търговска банка „Виктория“ отваря на 12 декември

05.12.2014 | 14:21
по статията работи: Десислава Маданска
Външен консултант ще преглежда активите на цялата банкова система
Търговска банка „Виктория“ отваря на 12 декември
Снимка: Sxc.hu

Търговска банка „Виктория“ ще отвори врати на 12 декември и нейните вложители ще имат достъп до всички свои депозити. Това обяви управителят на БНБ Иван Искров в четвъртък вечерта пред Асоциацията на банките в България по повод предстоящия Ден на банкера. 

Относно казуса с Корпоративна търговска банка (КТБ) той призна, че вложителите прекалено дълго време не са имали достъп до средствата си. Искров посочи, че КТБ е останала изолиран случай и не е засегнала функционирането на останалата част от банковия сектор.

Искров отбеляза, че отминаващата година се оказа една от най-трудните за банковата система на България от времето на голямата криза през 1996-1997 г. досега заради слабия икономически растеж, който е възпрепятствал осезаемо подобрение в качеството на банковите активи, както и заради острата ликвидна атака срещу няколко банки в средата на годината. 

Искров отбеляза още, че БНБ активно ще си сътрудничи със стартиралия през ноември 2014 г. Единен надзорен механизъм (ЕНМ).

По думите му БНБ ще инициира преглед на качеството на активите в цялата банкова система, който ще покрие всички банки, опериращи в България. Това би било и ключово изискване, ако правителството започне разговори за присъединяване към Единния надзорен механизъм (ЕНМ). 

Прегледът ще бъде извършен с помощта на независим външен консултант и би следвало да може да започне не по-късно от края на следващата година. На достатъчно ранен етап търговските банки ще бъдат запознати с методологията на прегледа, за да може всяка една да бюджетира съответните разходи по аналогия с еврозоната, посочи Искров.

Гуверньорът подчерта, че депозитите на домакинствата са продължили да нарастват - с 2,8 млрд. лева (7,8 процента) на годишна база до октомври, като по думите му това говори за възстановяване на доверието в системата.

Той отбеляза, че към септември коефициентът на общата капиталова адекватност възлиза на 22,16 процента, а съотношението на капитала от първи ред е 19,91 процента (при въведени от ЕС изисквания за обща капиталова адекватност от 8 процента и коефициент на капитала от първи ред от 6 процента). 

Съотношението на ликвидните активи към сумата на пасивите в банковата система достига 29,75 процента към октомври.

През 2014 г. е продължило стабилизирането на дела на необслужваните кредити с просрочие над 90 дни. В края на октомври на ниво система тяхната балансова стойност е 10,62 процента, а банковият сектор е заделил общо 5,6 млрд. лв. провизии под формата на обезценки съгласно Международните стандарти за финансова отчетност. Банковата система продължава да генерира печалба, очаква се секторът да приключи 2014 г. с положителен финансов резултат в размер около 700 млн. лева. 

През 2015 г. влиза в сила Директивата за възстановяване и преструктуриране на банки в ЕС, целяща въвеждането на унифицирани правила за справяне с проблемни банки, отбеляза Искров. Директивата предстои да бъде въведена в българското законодателство чрез промени в Закона за кредитните институции, Закона за банковата несъстоятелност и Закона за БНБ.

През 2015 г. се очаква все по-голямо навлизане в банковата практика и на единните европейски правила за осъществяване на банков надзор. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...