Търговският дефицит на най-голямата икономика в света е нараснал с 8,7% през юни до 10-месечен връх от 44,5 млрд. долара (най-голям дефицит от август 2015-а година насам), отразявайки по-високите цени на петрола и по-големия внос на потребителски стоки като мобилни телефони и лекарства.
Средните прогнози на финансовите пазари бяха за малко по-скромно разширяване на дефицита до 43,0 млрд. долара от дефицит в размер на 41,0 млрд. долара през май.
Вносът нараства с 1,9% на месечна база до сезонно изгладените 227,7 млрд. долара, показват официалните данни на търговския департамент на САЩ. Износът се повишава с 0,3% до 183,2 млрд. долара, но намалява износът на нови автомобили и петрол.
Търговският дефицит на САЩ при търговията с Китай нараства до 29.8 млрд. долара – най-високото ниво от миналия ноември насам, зад което стоят по-високият внос на електроника и други потребителски стоки.
Въпреки че на теория по-големият търговски дефицит отнема от растежа на БВП, по-солидното търсене на потребителски стоки предполага, че американците продължават да харчат с темпо, което отговаря на доста стабилна макар и забавяща се икономическа експанзия.
В същото време търговският дефицит на САЩ остава почти без изменение през последната година. Средният дефицит за месеците от април до юни тази година е 40,1 млрд. долара, което е малко повече от този през миналата година.