Търговският дефицит на Япония се разшири силно през януари за пръв път от пет месеца насам с оглед на рязко повишаване на вноса в следствие на по-високите петролни цени.
Вносът в трета по сила световна икономика нарасна на годишна база с цели 8,5% до 6,509 трлн. йени при очаквания за негов растеж с 4,7%, като това представлява първо повишение на импорта от 25 месеца насам. Един от основните фактори, допринасящи за рязкото повишение на японския внос, е скокът с 41% на петролните цени в йени спрямо началото на 2016-а година.
В същото време износът се повиши с 1,3%, увеличавайки се втори пореден месец, след като през декември японският експорт нарасна с 5,4%, бележейки първо подобрение от 15 месеца насам, докато прогнозите на финансовите пазари за по-солиден скок през януари от близо 5 на сто.
Рязко увеличаване на вноса доведе до солидно разширяване на търговския дефицит на Япония през януари до 1,087 трлн. йени от дефицит за 640,4 млрд. йени през декември и дефицит за 647,7 млрд. йени година по-рано.
Трябва да се има предвид, че властите в Токио следят внимателно тези данни, за да преценят как подобряващият се растеж на развиващите се икономики, по-високият икономически растеж в САЩ и относително слабата йена ще подкрепят японския експорт. Износът към останалите страни от Азия нарасна през януари с 6% на годишна база (повишение за трети пореден месец), като износът само за Китай се увеличи с 3,1%, подобрявайки се също за трети пореден месец.
В същото време износът на Япония към САЩ се сви с цели 6,6% до 1,054 тлрн. йени - първо понижение от два месеца насам, като търговският излишък спрямо водещата световна икономика се понижи с цели 27% на годишна база до 399,3 млрд. йени. Тези данни се следят под лупа, откакто новият американски президент Доналд Тръмп заяви, че Япония обезценява изкуствено йената, за да даде предимство на своите износители спрямо тези от САЩ.
Японският износ към ЕС пък се понижи през януари с 5,6%, влошавайки се за четвърти пореден месец.