Правителството предлага изменения в Закона за частната охранителна дейност, с които се дава право на търговци, регистрирани в държави-членки на Европейския съюз, в държави-страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство и в Конфедерация Швейцария, да кандидатстват за лиценз за извършване на частна охранителна дейност в България. Тази дейност ще могат да упражняват и търговците, които имат това право според законодателството на държавата, в която са установени, и удостоверят, че отговарят на изискванията на българския закон, коментират от пресслужбата на кабинета.
Предлаганите от правителството промени имат за цел да хармонизират българската нормативна уредба с разпоредбите на Договора за функционирането на ЕС, свързани с правото на установяване и свободното предоставяне на услуги, както и произтичащите от тях принципи за равнопоставеност, недискриминация и взаимно признаване.
Тъй като изискванията за издаването на лиценз (разрешително) в отделните държави-членки са различни, със законопроекта се предвижда министрите на вътрешните работи и на икономиката, енергетиката и туризма да изготвят наредба за реда, по който търговците, получили право да извършват частна охранителна дейност в друга държава-членка, ще удостоверяват, че отговарят на националните изисквания.
Въвеждането на европейските норми налага в законопроекта да бъде уредена и възможността граждани на държави от ЕС, на страни по Споразумението за ЕИП и на Швейцария да кандидатстват за длъжностите „ръководител на охранителна дейност" или „охранител" към лица, извършващи частна охранителна дейност на територията на България.
Въвежда се и изискването охранителите да са наети след сключване на трудов договор за основно трудово правоотношение, което ще даде по-голяма гаранция на самите лица и ще ангажира в по-голяма степен отговорността на работодателите. С това ще се предотвратят възможностите за злоупотреба с правата на охранителите при множеството случаи от практиката на сключени от тях трудови договори за допълнителен труд.
С оглед улесняване на бизнеса, е предвидена възможност подаването на документи при кандидатстване за лиценз, на декларации, уведомления и т. н., да може да става по електронен път с електронен подпис. По този начин МВР изпълнява част от поетите си ангажименти във връзка с Плана за действие за намаляване на административната тежест с 20% до края на 2012 г.