Търсенето на злато се е покачило с 8% през третото тримесечие на годината спрямо същия период на 2014 г., показват данни на World Gold Council (WGC). В периода юли-септември на международните пазари са били изтъргувани 1120,9 тона от благородния метал.
Според данните се е покачило търсенето на злато под формата на кюлчета и монети. То се покачва със 73,4%. Освен това продаденото количество злато под формата на монети и кюлчета, възлизащо на 295,7 тона, е най-високият изтъргуван обем на тримесечна основа за последните две години. Ръст бележи и търсенето на злато за бижутерската индустрия, а спад спрямо същото тримесечие на миналата година има в изтъргуваните обеми от благородния метал за технологична употреба, както и от страна на централните банки, а в най-голяма степен се свива търговията на ETF-ите, при които спадът на годишна база е 24,4%.
От World Gold Council посочват, че нарастването на търсенето се дължи на спада на цената на благородния метал през месец юли. Тогава една тройунция злато се търгуваше на цена от 1080 долара.
Данните сочат, че овен традиционните пазари на благородния метал, сред които са Китай и Индия, в периода юли-септември се наблюдава и покачване на търсенето от страна на инвеститорите в западните държави. В Европа ръстът на годишна база през третото тримесечие е 27%, а в САЩ – 62%. Благодарение на високото търсене US Mint регистрира рекордно високи печалби от търговията със златни продукти до края на септември.
Анализаторите от WGC посочват, че силното търсене в сектора както и неблагоприятните данни за икономиката в САЩ, кризата на фондовия пазар в Китай и други геополитически събития са причината цената да отчете ръст през втората част на тримесечието. Централните банки запазват ролята си на нетни купувачи. В периода юли-септември те са увеличили запасите си от злато със 175 тона. Най-големият купувач през третото тримесечие беше Русия, която закупи 77 тона от благородния метал. Китай увеличи запасите си с още 50 тона за същия период.