Търсенето на злато се покачи с 21% през първото тримесечие докато това на инвестиционно злато нарасна с рекордните 122% през същия период на годишна база, сочи доклада „Тенденции в търсенето на злато“, публикуван от Световния съвет по златото. Анализаторите посочват, че наблюдаваните през последните месеци икономическа и финансова несигурност са създали благоприятни условия за търговците на благородния метал.
Според доклада през този период златото е била една от най-добре представящите се инвестиционни стоки на глобално равнище, като цената му е нараснала със 17% в доларово изражение за първите три месеца на годината. Общото търсене на злато за периода на глобално равнище достига 1 289,8 тона, а общата стойност на изтъргувания благороден метал е 49,040 милиарда долара.
Въпреки общото покачване, потребителското търсене от страна на индивидуални купувачи на неинвестиционно злато бележи покачване само в Съединените щати, където то се покачва сys 17% на годишна основа до 40,9 тона. Въпреки това покупките от страна на индивидуални потребители с неинвестиционна цел спадат с 15% (в парично изражение) в най-големия пазар на злато – Китай, където изтъргуваните количества са 241,3 тона на обща стойност 9,147 милиарда долара. На втория по големина пазар – Индия, спадът е значително по-драстичен. Там покупките в доларово изражение се свиват с 41% до 116,5 тона. В Близкия изток също се наблюдава спад на търсенето, като в региона то се свива с 11% до 3,601 млрд. долара.
Разбивката според употребата на благородния метал сочи, че най-голям дял от потреблението се формира от инвестиционното злато, от което са закупени 617,6 тона на обща стойност 23,482 милиарда долара. От инвестиционното злато най-голям дял е изтъргуван под формата на монети и кюлчета – 253,9 тона на стойност 15,114 милиарда долара. Придобитите от централните банки по света златни резерви спадат с 3% на годишна база до 109,4 тона. Търсенето на злато за производство на бижута се понижава с почти 20% до 481,9 тона на стойност 26,558 милиарда долара. Златото, закупено от технологичните компании, също спада до 80,9 тона, понижавайки се с 3%.
Общото предлагане през първите три месеца на годината възлиза на 1 134,9 тона, като отбелязва растеж от 5% спрямо същия период на миналата година. По-голямата част от него идва от минен добив (774 тона), който нараства с 8% на годишна основа. Количеството рециклирано злато през периода спада с 1% спрямо същия период на миналата година до 360,9 тона.