Данни, събрани от компанията за обработване на информация Quanton Data, показват, че тенденцията на спад на пазара на труда в Китай, втората по големина икономика в света, не само продължава и в началото на тази година, но дори се задълбочава. Анализите на фирмата сочат, че през януари 2016 г. броят предлагани позиции, както и броят компании, които търсят служители, се срива със средно 15,4% в сравнение с януари 2015 г. Данните на Quanton са резултат от анализ на стотици агенции и сайтове за публикуване на обяви за работа в Китай.
От доклада става ясно, че ситуацията на пазара на труда в страната е изключително тежка, като това важи най-вече за големите компании, в които работят 1000 и повече служители. „Голямата картина показва, че и броят на големите компании, които търсят служители, и броят на обявите за работа, публикувани от тях, спадат значително във всички отрасли на икономиката и този срив започва да се наблюдава още от ноември 2015 г.“, коментира основателят и главен изпълнителен директор на Quanton Ерик Хайнс, цитиран от Business Insider.
Анализът на компанията показва, че най-голям спад на обявите за работа се наблюдава сред средните по размер предприятия, където през първия месец на годината те се сриват със 17,5% спрямо януари 2015 г. Ситуацията не е по-положителна и сред малките и големите производители, където понижението е съответно 15% и 11,5%. През октомври миналата година заетостта в сферата на производството регистрира понижение, след като индексът на обявите за работа в отрасъла стигна тригодишно дъно в средата на годината.
Данните за пазара на труда не са учудващи на фона на свиващото се производство в страната. Индексът на мениджърските поръчки (PMI) се задържа под 50 пункта почти цяла година, спадайки за пръв път под тази граница още през март 2015 г. Това означава, че производството в страната е контракция за почти 12 последователни месеца.
Графика: Индекс на мениджърските поръчки в Китай.
Източник: tradingeconomics.com