Нужни са допълнителни мерки за земеделските производители, с които те преодолеят по-лесно руското ембарго. Около това становище се обединиха министрите на земеделието на държавите-членки на ЕС на извънредния Съвет на министрите, проведен на 5 септември 2014 година в Брюксел, информираха от земеделското министерство.
В своето изказване ресорният министър Васил Грудев настоя прилаганите мерки да бъдат приложими във всички държави членки, като трябва да се гарантира равно третиране на земеделските производители в целия ЕС. Финансовите средства, отделени на този етап от ЕК, не са достатъчни за да осигурят ефективно овладяване на пазарната ситуация в сектора, коментира още той. Бюджетът за прилагане на мерките, по отношение на плодовете и зеленчуците извън ябълките и крушите, трябва да бъде увеличен.
„Мерките в сектора на млякото и млечните продукти са неприложими за нашата страна затова е необходимо да се осигури пряка подкрепа на производителите на мляко, с която да се компенсират претърпените от кризата загуби", отбеляза министър Грудев.
Комисарят по земеделие Дачан Чолош обясни, че на този етап усилията на ЕК са насочени към най-засегнатите сектори – плодове и зеленчуци и мляко и млечни продукти. Комисията ще продължи да наблюдава отблизо ситуацията на пазара и е готова да използва всички инструменти за подкрепа, които предлага Общата селскостопанска политика, допълва в. „Стандарт“. Същевременно ще се работи в посока намиране на нови пазари и за целта ЕК отпуска 60 млн. евро допълнително за реализиране на промоционални програми за земеделски продукти. Важното е прилаганите мерки да бъдат ефективни и целенасочени, за да се гарантира реален ефект за земеделските производители в ЕС.